Lze onemocnět ze zapnuté klimatizace? Odborníci mají jasno

Klimatizace je v dnešní době součástí téměř každé domácnosti, a když ne domácnosti, tak kanceláře určitě. Ovšem domluvit se s ostatními kolegy na spuštění klimatizace může často vyvolat hádky na pracovišti. Jedni by totiž nejraději měli puštěnou klimatizaci po celý den, jiní si stěžují, že jsou z ní nachlazení. Je ovšem toto zařízení skutečným důvodem, proč během letních dní tak často kašleme a kýcháme?

Z klimatizace se nenachladíte

Odpověď je ne. Z klimatizace nemůžete onemocnět, může vám však způsobit nevolnost. Pokud se tak stane a z klimatizace onemocníte, stane se ve chvíli, kdy v sobě virus nebo bakterie přenášíte v okamžiku, kdy vstoupíte do chladné místnosti a zpět do teplého venkovního vzduchu.

Čistá klimatizace je zdravá

Klimatizace nasává teplý vzduch, který je odváděn zpět studeným výparníkem. Teplý vzduch kondenzuje, poté je zchlazen a suchý vyfukován ven. Zároveň je nasávaný vzduch filtrován, tím se zadrží pyl a další znečišťující látky. Správně vyčištěná klimatizace je tedy ve skutečnosti velmi zdravá.

Špatně udržovaná klimatizace

Nevýhodou je, že spousta klimatizací je špatně udržována. Výsledkem je, že se filtry nakonec ucpou, vlhké prostředí poskytne bakteriím a plísním volnou ruku k jejich růstu a množení, což vytváří zdravotní rizika. Kvůli špatné kvalitě ovzduší lidé trpí bolestmi v krku, příznaky chřipky, podrážděnými dýchacími cestami a slzením očí. Astmatici mohou trpět ještě více.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Menshealth.com