Měkká versus tvrdá matrace: Jak vybrat tu správnou, abyste se vyhnuli bolesti zad

Dobře zvolit matraci je skutečně důležité nejen pro kvalitu spánku, ale i život. Jak všichni dobře víme, spánek je nezbytný pro naše celkové zdraví a pohodu, proto se musíme soustředit nejen na to, kdy chodíme do postele, ale i na to, jak prostor na spaní vypadá. Nejtěžší volbou je vždy matrace. Tvrdá nebo měkká?

Jak by měla vypadat vhodná matrace

Kromě subjektivního pohledu je hlavním faktorem při výběru vhodné matrace zdraví páteře. Ta má tři malé ohyby a musí být podepřena i ve vodorovné poloze. Dobrá matrace udrží vaše tělo v neutrální pozici, což znamená, že páteř tvoří přirozenou křivku. Postupem času si tak můžete uvolnit svaly, zlepšit spánek a dokonce i držení těla. Nesprávná matrace může způsobit bolesti zad a narušit zdravé spaní.

Výhody tvrdé matrace

Pro ty, kteří obvykle nezažívají bolesti zad, bude pohodlnější tvrdá matrace. Když spíte na tvrdším povrchu, kosti absorbují více tlaku, což znamená menší stres na svaly, žíly a tepny. Hmotnost těla je rozložena rovnoměrně a tím žádná část těla není vystavena tlaku. Tvrdé matrace jsou zpravidla lepší pro ty, kteří jsou zvyklí spát na zádech, protože poskytují stabilnější a rovnoměrnější povrch.

Výhody měkké matrace

Měkké matrace se doporučují pro ty, koho trápí bolesti zad na klasické matraci, nebo pro ty, kteří mají celkově potíže se zády. Doporučují se také pro lidi s menší tělesnou hmotností, protože se pod nimi příliš neprohnou. Spíte-li na boku, je pro vás měkká matrace nejvhodnější.

Samozřejmě vše záleží na vašich osobních preferencích. Pokud vám bude matrace nepříjemná, pravděpodobně si ani dobře nepospíte.

Obrázky: Pixabay