Méně chaotická domácnost pomocí osvědčených triků. I když máte děti

Práce v domácnosti jsou snad těmi nejméně zábavnými činnostmi, jakým se musíme věnovat. Je toho tolik, co je potřeba udělat. Navíc, bez ohledu na to, kolik práce a úsilí do čištění naší domácnosti vložíme, stále se zdá, že to není dost. Udržet svůj dům čistý, zároveň se postarat o děti a ještě stíhat vydělávat peníze, to může být pro některé ženy nadlidský úkol. Existují ovšem malé triky, jak si situaci ulehčit a postarat se, aby domácnost byla méně chaotická. Ušetříte si práci, dům zůstane čistý a vy budete mít ke konci dne ještě trochu energie na své koníčky.

Určete doma místo pro každou věc

Nehledě na to, o jak malé nebo velké položky se jedná, každá věc by měla mít své místo. To vám pomůže udržet dům v čistotě. Navíc, i zbytek rodiny bude vědět, kam předměty vrátit po jejich použití.

Zapište si důležité události do kalendáře

Do nástěnného kalendáře si zapište všechna důležitá data – výročí, narozeniny, školní setkání, večírky, návštěvy u lékaře atd. Díky tomu se včas připravíte na každou akci a nebudete všude běhat na poslední chvíli.

Zapojte i děti

Máte-li malé děti, je třeba pochopit, že váš dům nebude nikdy do puntíku uspořádaný. Ale může být alespoň méně chaotický, pokud zapojíte i své ratolesti. Ukážete-li jim, kam patří hračky, knihy, oblečení a další věci, naučí tyto věci po použití vracet na své místo.

Rozdělte si úklid na celý týden

Když neohlášená návštěva zavolá na poslední chvíli, začnete drhnout celý dům, aby vás nemohl nikdo pomluvit. Rozdělte si úklid na celý týden – jeden den kuchyň, druhý den ložnice, koupelna atd. Nestrávíte pak celý den gruntováním a budete méně unavení.

Uspořádejte si i čisticí prostředky

Každá místnost vyžaduje jiný čisticí prostředek – prostředky do koupelny se budou lišit od těch do kuchyně, takže bude nejlepší, pokud si uděláte pořádek i v těchto zásobách.

Sepište si seznam

Udržujte si seznam všech věcí, které musíte udělat nebo si pořídit. Seznam zajistí, že na poslední chvíli nebudete shánět základní věci pro provoz domácnosti.

Vytvořte si úložiště pro sezónní věci

Je důležité, abyste měli na očích jen ty věci, které zrovna používáte a potřebujete. Například v létě si nechte ve skříni pouze letní oblečení, ostatní schovejte tam, kde vám nebude překážet a zbytečně zabírat místo.

Obrázky: Pixabay