Metabolická dieta – výhody i nevýhody toho typu stravování

Lidé, kteří chtějí zhubnout, mají spoustu možností. Některé metody ale nejsou efektivní a neprospívají vašemu zdraví. Americká poradkyně pro výživu Diane Kressová vyvinula nový nutriční systém a napsala knihu nazvanou Metabolism Miracle. Vysvětlíme vám výhody a nevýhody tohoto typu stravování. Diane Kressová pracuje s mnoha pacienty a pomáhá jim bojovat proti obezitě a léčí jejich diabetes II. typu. Její kniha je založena na osobních zkušenostech, vědeckých poznatcích a lékařských faktech.

Dva typy metabolismu

Při dietě funguje tělo v režimu přežití a snaží se zachránit každou kalorii. Jeho hlavním cílem je zabránit tomu, aby organismus trpěl hladem. Když snížíte množství konzumovaných potravin, tělo utlumí metabolismus, aby šetřilo energii. Cílem popisované diety je obnovit činnost některých orgánů, především slinivky břišní a jater. Ty začnou pracovat správným způsobem a vyrovnají náš metabolismus. Kressová rozlišuje dva typy metabolismu A – pravidelný, který mají štíhlí lidé a B, který mají lidé s nadváhou. Obézní lidé nejsou schopni odbourat glukózu a jejich buňky hromadí tuk se zvýšenou intenzitou.

Štíhlí lidé mají metabolismus typu A a s váhou nemívají žádné problémy.

Bludný kruh, kdy nezhubnete 

Zdá se, že snížení kalorií by mělo vést ke snížení hmotnosti, ale to není pravda. Náš metabolismus totiž závisí na inzulínu. Ten zodpovídá za množství glukózy v krvi. Nadměrné množství inzulínu způsobuje, že jíte více cukru. Také se vylučuje glykogen z jater, což vede k nárůstu glukózy v krvi. Tukové buňky začnou aktivně ukládat tuk. Proto se vytváří bludný kruh: jíte sladkosti, abyste zvýšili hladinu inzulínu, což má za následek ještě chuť na  sladkosti. Pokud odmítáte konzumovat sladkosti nebo glukózu, přebytek nevyčerpaného inzulínu vám způsobí silný pocit hladu. Takže s tímto metabolismem je těžké hubnout. Strava podle Kressové je navržena tak, aby restartovala nefunkční metabolismus. Zahrnuje 3 hlavní etapy. Cílem je, aby slinivka přestala produkovat neuvěřitelné množství inzulinu. Jde o stravu s nízkým obsahem sacharidů.

Nadprodukce inzulínu vytváří chuť na sladké a jste v začarovaném kruhu. Dortíky si proto musíte odepřít.

zdroj: brightside.me

Ve čtení článku pokračujte na další stránce

První tři kritické dny 

První fáze je rozdělena na 8 týdnů. Každý den byste měli konzumovat maximálně 25 g sacharidů. Kressová doporučuje rozdělit je do 5 stejných částí: 5 g sacharidů s každým jídlem. Autorka říká, že je v podstatě proti stravě s dlouhodobě nízkým obsahem uhlohydrátů, ale jejich krátkodobé omezení je jediným prostředkem, jak normalizovat proces tvorby inzulínu. Kressová přiznává, že během prvních 3 dnů stravy se budete cítit unavení, podráždění a hladoví, můžete dokonce cítit slabost. Tak probíhá adaptace na novou dietu;  čtvrtý den se vaše nálada a zdravotní stav zlepší. Základem stravy v první fázi jsou bílkoviny (netučné maso, mořské plody, nízkotučné sýry a tvaroh, vejce, neslazené sójové produkty), tuky (lehká verze másla, zakysaná smetana, margarín, majonéza, ořechy, avokády, ořechy, semena), zelenina (artyčoky, chřest, zelené fazole, brokolice, růžičková kapusta, karfiol) a  další potraviny, které neobsahují více než 5 g sacharidů.

Vaše strava musí být založena na velkém množství zeleniny. Sacharidů musí být naprosté minimum.

Postupně ztrácíte přebytečná kila

Ve druhé fázi budete ztrácet váhu, a proto by měla trvat tak dlouho, jak potřebujete, abyste se mohli zbavit dalších kilogramů. Hlavními pravidly jsou: Spotřebovat maximálně 60 g sacharidů denně, je třeba je rozdělit na 11-20 g na jedno jídlo. Slinivce se odlehčí a pomalu začne pracovat novým a správným způsobem. Dieta může být také obohacena obilninami, kroupami, těstovinami, prostým chlebem a pečivem s nízkým obsahem sacharidů.

Nadbytečné kilogramy by postupně měly mizet a špek na břiše bude minulostí.

Musíte se neustále kontrolovat 

Třetí etapu byste měli dodržovat po zbytek svého života, ale její pravidla naštěstí nejsou tak přísná. Za prvé vypočítejte si množství kalorií potřebných k udržení vaší požadované hmotnosti. Měli byste vzít v úvahu pohlaví, věk, fyzickou aktivitu a skutečnost, že vaše tělo je náchylné sklouzávat k nesprávnému typu metabolismu, o kterém jsme hovořili na začátku. Musíte konzumovat omezené množství sacharidů s každým jídlem a jíst 5krát denně. V každém případě je třeba množství sacharidů kontrolovat.

Zdro: brightside.me