Jak správně posílit funkci srdce a tím předejít srdečním chorobám

Cvičení. Je to tak. Cvičit jednou týdně není úplně správný postup, jak si z pohybu vytvořit dlouhodobý zvyk. Hádáte-li, že 2-3krát týdně je adekvátní, nejste tak na omylu, ovšem dle nových studií publikovaných v The Journal of Psychology, bychom měli cvičit 4-5krát týdně, chceme-li docílit vysněného zdraví a postavy.

Jak se frekvence cvičení projevuje v praxi

Vědci provedli analýzu 102 osob starších 60 let. Rozdělili je do skupin na sedaví (ti, kteří cvičili méně než dvakrát týdně), příležitostné cvičení (ti, kteří cvičili 2-3krát týdně), pravidelně cvičící (ti, kteří cvičili 4-5krát týdně) a vrcholoví atleti (ti, kteří cvičili 6-7krát týdně). Následně se výzkumníci soustředili, jak moc jsou jejich tepny ztuhlé. Jejich tuhost totiž určuje výši rizika srdečních onemocnění.

Zjistili, že příležitostné cvičení udržuje v dobrém stavu středně velké arterie, které dodávají krev do hlavy a krku, ale lidé, jež cvičili 4-5krát týdně, měli velice dobré velké centrální tepny posílající krev do hrudi a břicha.

Nejen cvičení vás zachrání od srdečních chorob

Abychom byli upřímní, mnoho věcí ovlivňuje risk srdečních nemocí včetně stravování a jiných aspektů našeho životního stylu. Takže je těžké určit, zdali 30 minut ve fitness pomáhá stejně jako 30 minut běhu. Ale přesto. Chcete-li si ze cvičení vytvořit zdravý návyk, 4-5krát týdně je ta správná cesta, jakou se vydat. Ale nemusíte se obávat toho, že 2-3krát týdně je málo. Rozhodně je to velice dobrý start pro vás i pro vaše zdraví.

zdroj: womenshealthmag.com