Metoda výpočtu, jak zjistit, kolik litrů vody vaše tělo přesně potřebuje podle věku a váhy

Lidské tělo je tvořeno převážně vodou, ta představuje asi 60%. Umožňuje hydratovat buňky, transportovat kyslík pro výživu orgánů a odstraňovat odpadní látky, které zanáší organismus. Stručně řečeno, voda je nezbytná pro zajištění optimální funkce metabolických procesů každého člověka. Obecně platí, že bychom měli denně vypít 1,5 – 2 litry vody. Existuje však metoda, jak si vypočítat, kolik vody vaše tělo přesně potřebuje.

Metoda výpočtu spotřeby vody

Voda je životadárná tekutina, díky které můžete vydržet bez jídla i několik dní. Aby lidské tělo fungovalo, potřebuje být neustále hydratováno. Pokud je vám méně než 60 let, vynásobte svou tělesnou hmotnost v kilogramech 30 mililitry. Je-li vám více jak 60 let, vynásobte tělesnou hmotnost v kilogramech 25 mililitry. Takže výpočet bude vypadat zhruba následovně:

Pokud vám je 30 let a vážíte 70 kg, to dává 70×30=2 100. Musíte tedy denně vypít alespoň 2,1 litru vody. Kromě toho množství konzumované vody zahrnuje také tekutinu obsaženou v ovoci, zelenině a dalších potravinách.

Voda pomáhá tělu zhubnout

Odborníci na výživu neustále opakují, jak důležitá je voda v procesu hubnutí. Je dokázáno, že dostatečné pití čisté vody pomáhá snižovat tělesnou hmotnost a bojovat proti hromadění tuku.

Bojuje proti zácpě

Abyste předešli zácpě, je třeba doplnit příjem tekutin. Voda totiž pomáhá urychlit střevní průchod a bojovat proti nadýmání a poruchám trávení. Nejlepší, co pro svá střeva můžete udělat, je sestavit si stravu bohatou na vlákninu s vysokým příjmem vody.

Reguluje tělesnou teplotu

Voda se také podílí na termoregulaci těla. Pití vody pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Proto, když je horko, pocení vede ke ztrátě vody, což přirozeně tělo ochlazuje.

Podporuje fyzickou výkonnost

Když člověk cvičí, ztrácí značné množství vody. Tyto ztráty je však nutné doplnit dostatečnou hydratací. Pitím vody při cvičení tedy zlepšujete svůj výkon a zároveň prodlužujete dobu námahy.

Zlepšuje kognitivní procesy

Voda působí na každou část vašeho těla. Zdá se tedy, že dobrá hydratace může zlepšit koncentraci, paměť a kognitivní výkon. Dehydratace skutečně ovlivňuje kognitivní funkce a pravděpodobně vyvolává únavu a změny nálady.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Santeplusmag.com