Smrtelné umělé oplodnění mladé ženy. U pacientky došlo k vzácným komplikacím neslučitelným se životem

Teprve 23letá žena z indického Dillí se rozhodla podstoupit umělé oplodnění IVF. Navštívila kliniku kvůli předběžnému vyšetření a zahájení hormonální stimulace. Zdravotní stav pacientky nevykazoval žádné abnormality. Žena podstoupila hormonální stimulaci zaměřenou na růst vaječných buněk. Následně by se zralé vajíčko odebralo z vaječníků a buňky by byly oplodněny v laboratorních podmínkách mimo tělo ženy. Nakonec by bylo oplodněné vajíčko umístěno zpět do dělohy ženy. U této pacientky však došlo ke komplikacím neslučitelným se životem.

Procedura IVF

Tak tomu mělo být i v tomto případě. Žena začala s hormonální stimulací a po 11 dnech přišla na kliniku, aby shromáždila zralé buňky. Když lékaři začali odebírat vajíčka, stav ženy se náhle drasticky zhoršil. Krevní tlak, srdeční frekvence a hladina kyslíku výrazně klesly a lékaři nedokázali vnímat srdeční tep pacientky. Po pár minutách byla u ženy potvrzena smrt.

Vzácné onemocnění

Pitva odhalila, že žena zemřela na vzácné onemocnění – ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS). Hyperovulace způsobuje zvýšenou produkci vajíček během menstruačního cyklu. Může se vyskytnout přirozeně nebo může být vyvolána hormonální léčbou.

Vaječníky dosahovaly abnormální velikosti

Během pitvy bylo zjištěno, že vaječníky pacientky byly 3krát větší než obvykle. Odborníci dospěli k závěru, že zemřela na akutní plicní edém, který byl vyvolán ovariálním hyperstimulačním syndromem a vedl k zástavě srdce.

U dárkyň vajíček existuje jen zanedbatelné riziko úmrtí na OHSS. Je však důležité sdílet zprávy, že se tyto věci mohou stát a dějí se. Mohou také přimět odborníky na plodnost, aby přemýšleli o tom, jak radí dárkyním vajíček o souvisejících rizicích.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail.co.uk