Čerstvě mletou kávu můžete využít nejn k přípravě nápoje, ale také jako peeling prospěšný pro pleť

Káva je zdrojem mnoha živin a antioxidantů, které pozitivně působí jak na pokožku těla a hlavy, tak na vlasy. Člověk ji může použít na lupenku, akné, zvýšení toku krve a k vyvážení pH.

Kávový peeling

Mletá káva se může používat jako přírodní peeling, jelikož se nerozpouští ve vodě, takže je skvělá pro odstraňování mrtvých kožních buněk. Navíc, látky v kávě podporují zdravou pleť. Kyselina kávová je  antioxidant, který může zvýšit hladinu kolagenu a snížit předčasné stárnutí buněk. Kyselina kávová oplývá i antimikrobiálními vlastnostmi, což znamená, že může chránit pokožku před zárodky.

Chcete-li si vytvořit jednoduchý kávový peeling, spojte dohromady tyto složky:

 • ¼ hrnku čerstvě namleté kávy
 • ¼ hrnku hnědého cukru
 • Citrónovou šťávu dle požadované konzistence
 • Směs používejte jednou za pár dní po umytí. Pokožku drhněte několik minut a poté opláchněte.

Zbavte se oteklých očí

Kofein stimuluje tok krve a rozšiřuje nebo roztahuje cévy. Tím se zvyšuje průtok krve, což pokožku stahuje. Výsledkem je poté snížení nahromaděné tekutiny pod očima. Při zánětu očí pak může pomoci například kyselina chlorogenová, která je také obsažená v kávě. Zkuste si potřít oblast kolem očí zbytkem vypité kávy nebo samotnou kávou připravenou k pití.

Ochrana před sluncem

Káva obsahuje polyfenoly, antioxidanty, které chrání před ultrafialovým zářením a některými známkami stárnutí kůže v důsledku vystavení se slunci. Například lidé s nejvyšším obsahem polyfenolů měli na pokožce méně stařeckých skvrn. Nejjednodušším způsob, jak do sebe dostat polyfenoly je pití kávy nebo její aplikace na kůži.

Redukce celulitidy

Káva je také vhodná pro léčbu a redukci celulitidy. Tím, že ji budete používat jako přírodní peeling k čištění a odstraňování mrtvé kůže, vyhladíte pokožku v oblasti celulitidy a budete stimulovat tok krve.

Léčba akné

Akné se objevuje v případech, kdy mastnota, mrtvé kožní buňky a další látky ucpávají póry, které se mohou infikovat bakteriemi a v tu chvíli vzniká zánět. Díky antioxidantům, stimulantům a kyselině chlorogenové v kávě může čištění obličeje odstranit mrtvé kožní buňky a uvolnit póry. Kyselina chlorogenová zároveň snižuje výskyt zánětu a chrání před některými bakteriemi.

Lázeň pro chodidla

Káva může být také velmi účinná pro čištění nohou a změkčení tvrdé pokožky. Kávou lze oškrábat mrtvé kožní buňky z chodidel a účinky kofeinu zvýší tok a cirkulaci krve.

Lázeň připravíte takto:

 • Uvařte si několik šálků kávy
 • Tekutinu i zbytky mleté kávy vylijte do lavoru nebo do vany
 • Nechte kávu vychladnout, abyste si nepopálili kůži
 • Vložte nohy do kávy a lógr použijte k odstranění mrtvých kožních buněk

Vlasy a pokožka hlavy

Pokožka hlavy a vlasy jsou přirozeně kyselé prostředí, kdy hodnota pH u vlasů je 3,67, zatímco u pokožky hlavy je 5,5. Obecně platí, čím nižší hodnota pH, tím více je látka kyselá. Za kyselou je považována při hodnotách pH pod 7 a zásaditou nebo alkalickou s pH nad 7. Použití vlasových produktů, které mají vyšší hodnotu pH než vlasy, může vést k poškození a ztrátě lesku vlasů. Káva je přirozeně kyselá s hodnotou pH kolem 5,11, je tedy skvělým způsobem, jak vyvážit úroveň pH vlasů a pokožky hlavy. Zkuste si vlasy propláchnout studenou kávou nebo použít mletou kávu jako peeling pro pokožku hlavy.

Barvení vlasů

Lidé s přirozeně hnědými vlasy mohou zvýraznit barvu svých vlasů použitím kávy:

 • Uvařte si několik šálků kávy a nechte vychladnout na pokojovou teplotu
 • Vložte kávu do velké mísy
 • Aplikujte směs na vlhké vlasy a ponořte vlasy do lavoru tak, aby byly všechny potopené
 • Nechte kávu působit, jak dlouho budete potřebovat, ovšem měli byste se pohybovat v časovém rozmezí 30 minut až 3 hodiny dle toho, jaký výsledek požadujete
 • Opláchněte vlasy
 • Chcete-li mít tmavší barvu, proces opakujte

zdroj: www.medicalnewstoday.com