Mokré podpaží, zarudlé tváře a silný tlukot srdce. Jak bojovat s návaly horka?

Mokré podpaží, jasně zarudlé tváře a silný tlukot srdce. Jsou vám tyto příznaky povědomé? Pak byste mohla trpět návaly horka, jedním z nejznámějších příznaků menopauzy. Ovšem co s tím dělat a proč se vůbec objevují?

Co je nával horka?

Nával horka se nejlépe popisuje jako náhlá vlna veder v horní části těla. Začíná intenzivním teplem na hrudi, jenž poté stoupá až ke krku a hlavě. To je často doprovázeno zarudlými tvářemi, zvýšenou srdeční frekvencí a pocením. Návaly mohou trvat 30 vteřin až několik minut.

Příčiny

Návaly horka jsou způsobeny poklesem hladiny estrogenu. Během menopauzy množství estrogenu kolísá a nakonec klesá. To ovlivňuje hypofýzu, hormonální žlázu v mozku, která je mimo jiné zodpovědná za produkci různých hormonů. Protože máte v těle nízké množství estrogenu, může hypofýza získat nesprávné informace a tím předpokládat, že vám je horko, i když tomu tak není. Následně přijme opatření, aby vás znovu ochladila. Vaše pokožka se začne potit. To celé je známé jako nával horka.

Jak s návaly horka bojovat?

Přestože jim nelze zcela zabránit, můžete tyto příznaky omezit několika způsoby.

  • Jídlo – zapojte do stravy více rostlinných produktů a snažte se co nejvíce omezit horké pokrmy, kořeněná jídla, cukr, výrobky z bílé mouky, maso, bílkoviny a drůbež, vyvarujte se kávy
  • Zdravý životní styl – odbourejte stres a hodně cvičte
  • Oblékejte se chytře – je dobré nosit vrstvené oblečení, kdykoli během návalů horka můžete vrstvy oblečení svlékat, noste bavlnu a vyhýbejte se syntetice

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Purewow.com