Mozková mlha – znáte tento termín? Co všechno ji může vyvolat a jak se projevuje

Takzvaná mozková mlha nepředstavuje zdravotní stav, ale termín používaný pro některé příznaky, které mohou ovlivnit naši schopnost přemýšlet. Najednou jste zmatení, malátní a máte problémy se soustředit nebo své myšlenky přenést do slov. Abyste poznali, zdali trpíte mozkovou mlhou, zde je několik věcí, které ji vyvolávají.

Stres

Chronický stres může zvýšit krevní tlak, oslabit imunitní systém a vyvolat depresi a únavu.

Hormonální změny

Hormonální změny mohou být také jednou z příčin mozkové mlhy. Speciálně u těhotných žen se hladina hormonů progesteronu a estrogenu zvyšuje a taková změna může ovlivnit paměť a krátkodobě poškodit kognitivní funkce. Stejně tak pokles estrogenu během menopauzy může způsobit zapomínání a špatnou koncentraci.

Léky

Pokud užíváte některé léky a všimli jste si, že vaše myšlení není tak jasné nebo máte najednou problémy si věci zapamatovat, kontaktujte svého lékaře. Ujistěte se, že mu nahlásíte všechny druhy léků, které užíváte.

Cukr

Rafinované uhlohydráty, jako je cukr a vysoce fruktózový kukuřiční sirup, zvyšují hladinu cukru v krvi, která následně ihned padá prudce dolu. A jelikož mozek používá glukózu jako svůj hlavní zdroj energie, je to pro něj jako jízda na horské dráze. Nízká hladina glukózy v mozku pak vede k mozkové mlze, výkyvům nálad, podrážděnosti, únavě a zhoršenému úsudku.

Alergie na jídlo

Konzumace potravin, na které můžeme být alergičtí nebo citliví, mohou vyvolat mozkovou mlhu.

Nedostatek spánku

Nekvalitní spánek narušuje mozkové funkce. Cílem pro nás je spánek dlouhý 8 – 9 hodin. Pokud budeme spát příliš málo, vede to ke špatné koncentraci a zamlženému myšlení.

Znáte pojem mozková mlha nebo jste se s ním dnes setkali poprvé? Pokud se vám článek líbil, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com