Možné důvody zrychleného dýchání do schodů. Problém nemusí znamenat zdravotní potíže

Vzdát se výtahu a začít chodit po schodech je pro mnoho z nás celkem těžké rozhodnutí. Především proto, že se při stoupání do schodů unavujeme a zadýcháváme. Naštěstí ale pocit dušnosti nemusí být známkou zdravotních potíží, pokud vás při tom nebolí na hrudi. V takovém případě doporučujeme návštěvu lékaře. Ovšem důvodů, proč se při šplhání do schodů hodně zadýcháváme, může být hned několik.

Tělo není dostatečně zahřáté

Všichni víme, že před jakýmkoli cvičením je potřeba se zahřát. To je způsob, jak zrychlit krevní oběh a předcházet zraněním. Ovšem před stoupáním do schodů se málokdy rozcvičujeme, nechceme přece před hlavními dveřmi od domu vypadat jako blázni. V takovém případě začne tělo pracovat aktivněji a srdeční frekvence se výrazně zvýší. Když stoupáme do schodů, unavíme se a začíná nám docházet vzduch.

Chůze po schodech na nás působí odlišně než obvyklá kardio cvičení. Když stoupáte po schodech, svaly potřebují za krátkou dobu hodně energie, takže začnete dýchat silněji a cítíte se unavení, protože jste se nezahřáli a nezrychlili tak krevní oběh.

Svaly nejsou zvyklé

Existují dva typy svalových šlach – silné a tenké. Pokud jste zvyklí běhat na dlouhé vzdálenosti, znamená to, že máte dobře vyvinuté tenké šlachy, které nejsou příliš silné, ale vydrží dlouho bez únavy. Při stoupání do schodů budete pracovat se silnými svalovými šlachami, které mohou kvůli náhlé únavě způsobit dušnost.

Způsob, jak se brzy neunavit

Musíte se vzdát výtahu. Jakmile někde uvidíte schody a výtah, vždy si vyberte schody. Pro lidské tělo je těžké uvolnit velké množství energie v krátkém čase. Než si tedy zvyknete na chůzi po schodech, budete zadýchaní, ale čím pravidelněji budete toto stoupání podstupovat, tím rychleji si vaše tělo zvykne na zátěž a vám se bude snadněji dýchat. Užitečné jsou také cviky na procvičování svalů nohou a hýždí.

Obrázky: Freepik