Profese z učebnic dějepisu: Stará povolání, které dnes lidé už nevykonávají

Je až legrační, jak se technologie za několik málo let změnila. Dokážete si představit dobu, kdy existoval člověk, který ručně obsluhoval výtah? Nebo když doručovatelé ledu chodili od dveří ke dveřím a tahali těžké ledové bloky? Je těžké uvěřit, že to byly kdysi tak důležité práce. Ovšem s příchodem nových vynálezů postupně zmizely. Připomeňme si zaměstnání, která dnes lidé už nevykonávají.

Opraváři psacích strojů

Tehdy to byli hrdinové, kteří udržovali hladký chod našich psacích strojů, ale s rozmachem osobních počítačů a digitálního zpracování textu se psací stroje staly spíše sběratelským artiklem než funkční nutností.

Lampáři a telegrafové

Kdo by mohl zapomenout na lampáře? Před elektřinou byli zodpovědní za osvětlení a údržbu plynových pouličních lamp. Byla to opravdu jiná doba. Telegrafové také hráli zásadní roli v komunikaci, než přišel telefon. Byli mistry Morseovy abecedy, kódovali a dekódovali zprávy přes telegrafní dráty, avšak stejně jako u mnoha jiných zaměstnání byly telegrafy nahrazeny modernějšími formami komunikace, takže telegrafové zůstali v prachu.

Klepači na okna

Je těžké představit si svět bez budíků, ale bývaly doby, kdy lidé spoléhali na to, že je ráno probudí klepači. Tito lidé cestovali od dveří ke dveřím a klepali na okna dlouhou tyčí, aby probudili lidi ze spánku. Dnes něco takového působí trochu děsivě, ale tehdy to bylo nutné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madlyodd.com