Jednoduché matematické triky pro děti i rodiče

Mnozí z nás vzpomínají na školní hodiny matematiky se zármutkem, protože tu spoustu čísel, funkcí, integrálů, zlomků, rovnic a slovních úloh, jež jsme si museli nacpat do hlavy a jež používá jen pár vyvolených, to bylo až neskutečné a téměř nemožné. Po absolvování studijních let si oddychneme a řekneme si: „Už nikdy!“ Ovšem, pak přijdou na řadu naše děti, které se zoufalým výrazem a učebnicí matematiky přijdou za námi žádat o pomoc. Naštěstí nemusí být situace až tak strašlivá, osvojíte-li si následující triky, které budou užitečné jak pro vás, tak pro vaše děti.

Například, jak snadné může být vynásobit jakkoliv vysoká čísla, složená pouze z jedné a té samé číslice?

S následujícím obrázkem rychle pochopíte vy i vaše dítě sled číslic. Numerická pyramida zobrazuje vzory transformací řady magických čísel, které se promění v opak v důsledku dvou jednoduchých matematických operací.

I když vám je teprve 11, můžete snadno násobit téměř cokoliv. Přesto, že součet číslic dává dvojciferné číslo, nezáleží na tom. Napište součet číslic prvního čísla doprostřed.

Násobení není nikdy snadné, ale nezoufejte. Osvojte si trik se součtem čísel, který dokonale funguje, stačí jen pochopit, co je třeba přidat a na jaké místo.

Násobení devítkou používáme v životě už automaticky, ale pokud se podíváte blíže, objevíte zajímavý vzorec.

Vzorec můžete aplikovat i jinak, stačí je trochu hýbat číslicemi.

Dvě vteřiny nejjednodušších matematických operací a jakýkoliv příklad, který by vás nutil ihned sáhnout po kalkulačce, může být vyřešen i bez ní.

Trápíte se se zlomky? Problém vyřešen!

Teď už vás nic nezaskočí, budete-li muset násobit pár čísel mezi sebou. Zapomeňte na kalkulačku. Řešení příkladů níže uvedeným způsobem je zajímavé a zároveň velmi užitečné.

Nikdy není pozdě učit se novým věcem, navíc takto jednoduše, zajímavě a užitečně. Podobná cvičení významně snižují pravděpodobnost demence v souvislosti s věkem. Nezapomeňte se o zmíněné vzorce podělit s vašimi dětmi a také přáteli a rodinou prostřednictvím sdílení tohoto článku. Budou vám velmi vděční, uvidíte!

Zdroj: boom.ms