Může odpolední šlofík nahradit probděné hodiny v noci? Pouze částečně, klíčem je jeho trvání a fáze spánku

Možná jste pozdě do noci sledovali oblíbený seriál nebo jste jen nemohli dlouho usnout. Ať už je důvod jakýkoli, faktem zůstává, že jste se v noci moc dobře nevyspali. Proto se pak snažíte dohnat ztracené hodiny spánku během odpoledne. Ovšem otázkou zůstává, zdali vám krátký odpolední šlofík může pomoci dohnat, co jste v noci zameškali, vysvětluje doktorka Rebecca Spencer.

S odpoledním spánkem přežijete den

Odpověď zní, že vám pravděpodobně dodá dostatek energie, abyste překonali den. To ale nutně neznamená, že bude negovat zdravotní rizika nedostatečného spánku v noci. Spánek obvykle probíhá ve 4-5 cyklech, z nichž každý trvá přibližně 90-110 minut. Každý cyklus je rozdělen do 4 fází.

Fáze spánku 1 a 2

Během prvních dvou fází je spánek relativně lehký. Svaly se uvolňují, tělesná teplota klesá a srdeční frekvence a dýchání se zpomalují. Fáze 1 (nejlehčí spánek) trvá několik minut a představuje pouze 5 % celkového spánku. Fáze 2 trvá v prvním spánkovém cyklu asi 25 minut. Poté se však postupně zvyšuje, takže v posledním cyklu odpovídá asi 45 % spánku.

Fáze 3

Ve fázi 3 je spánek hluboký a je velmi obtížné se probudit. Oči a svaly se úplně uvolní. Tělo napravuje škody, které během dne utrpělo, vyvíjí kosti a svaly a posiluje imunitní systém. Kromě toho zpracovává a shromažďuje naše vzpomínky. Je to také fáze, kdy se rozvíjejí noční můry, náměsíčnost a noční pomočování. Jak stárneme, trávíme v této fázi stále méně času. Během prvních spánkových cyklů trvá 20-40 minut, ale postupně se délka zkracuje.

Fáze 4

Fáze 4 je známá fáze REM (rychlé pohyby očí). Spánek v této fázi není tak hluboký jako ve třetí fázi, ale nepřestává být fází snu. Je také spojena s učením, ukládáním vzpomínek a regulací nálady. REM fáze začíná v průměru 90 minut po začátku spánku. Během prvního spánkového cyklu trvá asi 10 minut. S přibývající nocí se však její trvání postupně prodlužuje a v posledním spánkovém cyklu se blíží jedné hodině. Celkem to odpovídá 25 % spánku.

Odpolední spánek

Odpolední spánek by měl být naopak krátký, aby byl osvěžující. Ideální délka je 20 minut, jak potvrzuje American National Sleep Foundation. Jakékoli trvání pod 90 minut však v podstatě zahrnuje pouze non-REM fáze spánku. Pokud polední spánek trvá déle než 90 minut, bude jistě obsahovat alespoň částečně REM spánek. Když se však probudíte, je pravděpodobnější, že se budete cítit letargicky a budete mít sníženou duševní bdělost.

Takže zatímco součet vašeho nočního a odpoledního spánku může dosáhnout minimálních 7 hodin doporučených pro dobré zdraví, nezískáte stejné zdravotní výhody jako po 7 hodinách každou noc.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: nytimes.com