Malý nástroj, kterým lze napáchat hodně škod. Čištění uší vatovými tyčinkami může způsobit infekci i ztrátu sluchu

Sedmatřicetiletá žena dostala vážnou intrakraniální infekci, protože si často čistila uši vatovými tyčinkami. Incident byl zaznamenán před několika lety a svědčí o nebezpečí spojeném s častým čištěním uší těmito dobře známými nástroji. Žena v rozhovoru pro časopis thatslife.com vysvětlila, jak její posedlost čištěním uší způsobila život ohrožující infekci. Nyní se snaží varovat ostatní.

Varovala ji až přítomnost krve

Žena tvrdila, že si každý večer čistila uši vatovými tyčinkami, dokud si jednou na špičce vaty nevšimla krve. Ukázalo se, že nadměrné používání tyčinek zavedlo infekci hluboko do jejího zvukovodu. Po vyjádření lékařů byla v šoku. Oznámili jí, že kost lebky za uchem je nyní tenká jako papír a že jí hrozí trvalá ztráta sluchu.

Nutno však podotknout, že ačkoliv byly podobné případy zdokumentovány, je nepravděpodobné, že byste si z lehkého čištění uší přivodili tak život ohrožující onemocnění. Riziko hrozí pouze v nadměrném a hrubém používání vatových tyčinek. Při častém zavádění vatových tampónů do zvukovodu totiž existují určitá rizika.

Nebezpečí pro mozek

Kromě fyzického traumatu mohou výtěry také zanést vnější patogeny do ucha. Infekce vnitřního nebo středního ucha může být obzvláště znepokojivá kvůli fyzické blízkosti k mozku a vestibulárnímu systému, který kontroluje vaši rovnováhu.

Uši jsou samočisticím orgánem

Naše uši jsou také účinným samočisticím vnějším orgánem díky tekutým vlastnostem samotného ušního mazu. Není tedy potřeba je čistit vatovými tyčinkami. Pokud máte pocit, že vaše uši potřebují hygienu, pravděpodobně trpíte nahromaděním mazu, což je nepříjemný, ale relativně neškodný stav, který lze snadno léčit bez vatových tyčinek. Jinými slovy, nenabízejí žádný lékařský přínos, naopak mají potenciál ohrozit vaše zdraví.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: iflscience.com, thatslife.com