8 plus jedna nevšední zajímavost o těhotenství

Co všechno vlastně víme o těhotenství? Nevolnost, bolest zad, neobvyklé chutě k jídlu, všechny tyto skutečnosti znají jak muži, tak i děti. Ale víte například, že nenarozená miminka mohou plakat? Nebo přesvědčení, že novorozenci nemají kolenní jamky, je jen mýtus? Jste připraveni čelit faktu, že se na vašem těle mohou objevit pigmentové skvrny? Sestavili jsme pro vás několik informací o těhotenství a novorozencích, které vám ani doktoři neřeknou.

Těhotenství trvající celý rok není až takový mýtus, jak se zdá. V normálních případech těhotenství začíná od okamžiku početí až do samotného porodu, tedy 266 dní, nebo chcete-li 38 týdnů. Ať je realita jakákoliv, tyto termíny mohou být vyšší i nižší. Existuje dokonce případ nošení dítěte v lůně celých 375 dní, kdy plod prostě jen rostl pomaleji, ale přesto se narodila zdravá holčička.

Děloha se v době těhotenství zvětší až 500krát, ale po narození dítěte se do dvou měsíců vrátí opět do normálního stavu. Ovšem nutno podotknout, že před početím je velká přibližně jako broskev, ale na konci těhotenství dosahuje rozměrů vodního melounu.

Co se týká produkce estrogenu, ve třetím trimestru ženské tělo vytváří více estrogenu než za tři roky jejího normálního stavu. A během celého těhotenství vyprodukuje více estrogenu než za celý svůj život

V době těhotenství ženě nerostou pouze boky a i prsa, ale stejně tak i nohy. Existuje několik důvodů, proč tomu tak je: nadměrné shromažďování tekutin v těle matky, změkčení kloubů v rámci hormonálních změn, vyvinutí silnějšího tlaku na chodidla při nabírání hmotnosti.

Další zajímavostí je, že děti mohou v děloze plakat. Tato schopnost se u dítěte rozvíjí ve třetím trimestru a většinou se jedná o reakci na nízký hluk v matčině břiše. Videozáznamy pořízené ultrazvukem ukazují, že chování dítěte při pláči se projevuje například otevřenými ústy, tisknutím jazyka a nepravidelným dýcháním.

90% těhotných žen potká problém s pletí. Převážně s pigmentovými skvrnami, které se mohou objevit na tvářích, čele, nosu, bradě, lícních kostech a očích. Zbarvení záleží samozřejmě na původní barvě pleti matky: jasná pleť bude tmavší a tmavá pleť zase světlejší.

Otisky prstů se u dítěte tvoří mezi 10.-19. týdnem těhotenství a nezmění se až do konce života.

Nenarozené dítě může cítit chuť a vůni jídla, které matka konzumuje během těhotenství. Jsou absorbovány plodovou vodou a mohou utvořit budoucí chutě člověka k jídlu.

Doba těhotenství je úžasné období, kdy ženské tělo prochází několika změnami, které si je těžké si vůbec představit, pokud dítě ještě nemáte, nebo pokud jste muž…

zdroj: brightside.me