Mýtus s účinkem banánu na lidský organisms. Nenechte se oklamat nesmyslnými triky

Žádné počítání oveček, čtení dlouho do noci, luštění křížovek nebo dvojka vína či teplé mléko vám nezabírá, abyste v klidu usnuli? Možná jste hledali další fígle, které by vám konečně pomohly usnout a narazili jste na jeden celkem netradiční – banán před spaním. Někdo tvrdí, že se jedná o zaručený recept, jak rychle usnout, jiní se přiklánějí k teorii, že je to nesmysl. Kde je tedy pravda?

Kousek ovoce před spaním neublíží

Často stojíme před dilematem, zdali něco malého sníst, než si zalezeme do postele. Všude čteme, jak je dobré alespoň 3 hodiny před spaním nejíst, jinak můžeme přivítat další kila navíc. Jaká je tedy nejlepší volba? Samozřejmě není zdravé ani dobré chodit spát s plným žaludkem, ale stejně tak není vhodné ulehat s kručícím břichem. Není nic špatného na tom, když si dáte kousek ovoce, například banán.

 

Banán jako zbraň proti nespavosti

Banán je skvělý nejen na kručící žaludek, ale také pro lepší usínání. Banán je zdravý a zdravé jídlo nám prospívá, protože s ním nezatěžujeme své tělo. Uspávací účinky však mohou být příliš daleko od pravdy. Respektive proces je složitější, než abychom tvrdili, že jeden kus banánu vám zaručí, že lehnete do postele a po chvíli nevíte o světě. Přestože banán obsahuje tryptofan, je přítomen pouze v malém množství, tudíž nelze spánek zaručit.

Co skutečně ovlivňuje spánek?

Především rytmus stravování. Pro náš biorytmus, a tedy i pro spánek, je dobré jíst ve stanovených časech, které si přizpůsobíme podle své vlastní potřeby. Nelze tedy tvrdit, že vás konkrétně banán unaví. Ačkoli je zdravou volbou pro den i noc a nemusíte se jej ve večerních hodinách nijak bát, tento kousek ovoce nelze považovat za účinný nástroj, který vám se spaním pomůže.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl