Mýty v hubnutí, kterým bychom se měli obloukem vyhnout

V dnešní době je tolik odborníků přes zdravou výživu a fitness trenérů, že už ani nevíme, čemu věřit. Někdo tvrdí, že je třeba jíst 5 – 6 malých porcí denně, abychom zhubli, další, že stačí pouze 3 jídla denně a z nich by snídaně měla být tím největším a nejkaloričtějším. To všechno může být opravdu frustrující pro ty z nás, kdo se snaží přejít na zdravější životní styl. Proto vám přinášíme některé z nejoblíbenějších mýtů, kterým bychom měli přestat věřit.

Dieta s nízkým obsahem sacharidů je jediný způsob, jak úspěšně zhubnout

Není pochyb, že strava s nízkým obsahem sacharidů skvěle funguje pro úbytek váhy, ale má své určité nevýhody, pokud jde o dlouhodobé zdraví. Popularitu si získala díky tomu, že rychle vidíte pozitivní výsledky kvůli poklesu hmotnosti vody. Bohužel ale klesá také energie. Proto pamatujte, že tento způsob nemusí být ten jediný, zkuste například nízkotučné diety, abyste nepřišli o energii získávanou hlavně ze sacharidů.

Jíst po šesté hodině večer je špatné

Spousta lidí se domnívá, že jíst po šesté hodině večerní je špatné, ale to není pravda. Nedávné studie naznačují, že není důležité, kdy jíte, ale kolik kalorií sníte. Nejdůležitějším pravidlem pro hubnutí je spálit více kalorií, než sníte, abyste zhubli.

Čím více času v posilovně strávíte, tím rychleji zhubnete

Mnohem důležitější je kvalita tréninku než jeho délka. Můžete trávit v posilovně několik hodin, ale když nevíte, co děláte, neuvidíte žádné výsledky. Některé z nejefektivnějších cvičení trvají pouhých 15 minut.

Jíst více malých porcí během dne

Jíst menší porce častěji během dne, abyste zrychlili svůj metabolismus a zhubli, je také mýtus. Ve skutečnosti ti, kteří jí více než 3 porce denně, váží více než ti, kteří jí méně. Lidé, co jí 5 nebo 6 jídel denně mohou mít ve skutečnosti problémy s přejídáním.

Tuky způsobují, že jste tlustí

Faktem je, že tuk má 9 kalorií na gram, zatímco bílkoviny pouze 4 kalorie na gram. To je samozřejmě důvod, proč byste měli potraviny s vysokým obsahem tuku konzumovat s rozumem, ale to neznamená, že byste je z vaší stravy měli vynechat úplně. Chcete-li zhubnout, stačí počítat kalorie a vyvážit příjem tuků, bílkovin a sacharidů.

Anabolické okno

„Anabolické okno“ je mýtus, který znamená, že po tréninku musíte co nejdříve užívat protein, jelikož v tu dobu je vaše tělo schopné vstřebat mnohem více živin, než v jakýkoliv jiný čas a zvýší se tak vaše tréninkové výsledky. Pro toto tvrzení ovšem neexistuje dostatek informací, aby mohlo být pravdivé a skutečně fungovat.

Cvičení je účinné pouze tehdy, když vás něco bolí

Kvalitní trénink neznamená, že se druhý den nemůžete ani hnout. Bolest cítíte hlavně proto, když nejste zvyklí cvičit nebo najednou používáte svaly, které jste dosud moc nezapojovali. Existuje mnoho faktorů, které přispívají k bolesti.

Protažení před cvičením

Všem nám bylo vždy vštěpováno, abychom se protahovali před cvičením pro přípravu svého těla na trénink. Ovšem ukázalo se, že pořadí by mělo být přesně naopak. Výzkum ukázal, že lidé, kteří vynechají protahování před cvičením, mají o 8,36% více energie. Šetřete si protažení svalů až na konec, kdy je vaše tělo připraveno na odpočinek.

Během půstu musíte hladovět

Existují dvě důležitá pravidla – nehladovět a nepřejídat se. Během půstu byste měli jíst dostatek kalorií, abyste udrželi nízkou hladinu inzulínu. Půst neznamená to, že nesmíte jíst ani pít nic nezdravého. Například můžete pít klidně černou kávu, ale dejte si ji bez cukru.

Stárnutím nabíráte na váze

Pouhým stárnutím tloustnout nebudete, pokud budete udržovat zdravý životní styl. Cvičíte-li celý život, ve věku 50 nebo 70 byste měli být naprosto v pohodě se svou váhou. Celoživotní cvičení je klíčem k tomu být fit. Do posilovny byste měli chodit preventivně a pravidelně, nejen tehdy, kdy chcete získat dokonalé tělo.

zdroj: brightside.me