Natalofobie: Z vánočních koled je vám špatně a za konec svátků se modlíte

Z vánočních koled máte kopřivku, z vyhlídky na velkou rodinnou sešlost se vám svírá žaludek, kapra byste nejraději vypustili zpět do rybníka a cukroví vyhodili do koše? Pokud se nemůžete dočkat, až vánoční svátky budou u konce, zřejmě trpíte natalofobií.

Fobie jako každá jiná

Natalofobie je úzkostný strach jako každý jiný. Natalofobický člověk pocítí zvláštní příznaky při kontaktu s určitými symboly vánočních svátků, jako je například vánoční stromeček, koledy, osvětlení, ozdoby atd. Můžete tak u pacienta pozorovat úzkost, až záchvat úzkosti, potíže s dýcháním, zrychlený srdeční tep, poruchu trávení a výrazný pocit nepohodlí.

Proč se o Vánocích cítíme v depresi?

Nehledě na to, zdali člověk trpí natalofobií, často se u lidí s koncem roku vyskytují příznaky deprese. Televize a sociální sítě zprostředkovávají nereálný obraz Vánoc, kde jsou samé šťastné rodiny, radost, dárky, jídlo a hojnost. My však ve skutečném světě víme, že oslavy konce roku jsou jen zřídka dokonalé. Lidé mohou mít finanční potíže, v rodině mohou panovat napnuté vztahy, člověk už bohužel nemusí mít žádné blízké ani přátele. Tento nesoulad mezi tím, jaké by Vánoce měly být a jaké jsou, může způsobovat psychickou bolest.

Jak může pacient s natalofobií strávit svátky v klidu

Stejně jako jiné fobie, i u této je důležité, aby byla sledována odborníkem. Je potřeba, aby byl pacient veden, jak zvládat záchvaty úzkosti a příznaky deprese. Léčba může zahrnovat dechová cvičení, pozitivní vizualizace atd. Stejně tak je důležité hledat původ samotné fobie, v případě natalofobie se často jedná o rodinné problémy nebo traumatickou událost, která se odehrála kolem Vánoc. Pokud tedy víte, že s příchodem svátečního období začínáte pociťovat nepohodlí, proč si neudělat pár preventivních sezení s psychologem nebo psychiatrem?

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Topsante.com