Na balzámu na rty si můžete vytvořit závislost. Naučte se jej používat správně

Balzámy na rty mají zajistit jejich hydrataci a předcházet suchým a odlupujícím se rtům. Málokoho by tedy napadlo, že může na našich ústech napáchat i nějaké škody. To samozřejmě neznamená, že byste jej měli přestat používat, spíše jde o to, abyste s ním zacházeli správně, což většina z nás nedělá. Proto se u vás mohou projevit následující důsledky.

Podrážděná pokožka

Máme-li suchá ústa, často sáhneme po balzámu na rty několikrát za den. Je to pochopitelné, leč škodlivé. Odborníci doporučují balzám na rty používat maximálně 3x denně. Pokud je to častěji, vliv toxických látek může způsobit podráždění pokožky kolem vašich rtů.

Vysušení rtů

Je to paradox, že? Balzámy na rty se používají, aby se zabránilo suchosti úst, ovšem při nadměrném používání může mít přesně opačný efekt. V balzámech na rty jsou obsažené složky, jako například mentol, kyselina salicylová, vitamín E a různé vůně, které mohou rty intenzivně dráždit. Namísto hydratace podpoříte praskání a odlupování rtů.

Brání přirozené hydrataci

Je to stejné jako s vitamíny. Pokud si občas nedáte pauzu, vitamíny, které tělo produkuje samo, nebude schopno dostatečně vytvářet, v podstatě zlenivý. Budete-li používat balzám na rty příliš často, abyste ústa hydratovali, nebudou schopna vykonávat svou vlastní funkci hydratace. Obsažené umělé složky budou vytvářet bariéru, jež zadržuje vlhkost.

Jsou návykové

Věděli jste, že mohou být balzámy na rty návykové? Všimněte si, kolik kusů jste spotřebovali za první měsíc, kdy vás začala trápit suchost rtů. Dle statistik se začíná na jedné tubičce balzámu, další měsíc už jsou to 2-3. Odborníci tvrdí, že je velice snadné si na balzámech na rty vytvořit závislost, takže buďte opatrní. I když se jedná o zdánlivě neškodnou věc, i zde platí „všeho s mírou“.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com