Návyky, které ničí naše zuby, aniž bychom o tom vůbec věděli

Čistíte si zuby dvakrát denně, používáte zubní nit a každý půl rok docházíte pravidelně na zubařské prohlídky? Bohužel, i když dodržujete všechny základy správné zubní hygieny, je dost možné, že sabotujete svůj krásný úsměv určitými návyky, o kterých se domníváte, že jsou „zdravé“. Zjistěte proto, co děláte špatně a čím škodíte své ústní dutině, aniž byste o tom věděli.

Nadměrné čištění

Ano, váš zubař vám říká, že byste si měli zuby čistit alespoň dvakrát denně, ale věděli jste, že mnoho lidí tuto informaci bere až příliš vážně a způsobí si tak více škody než užitku? Horlivé čištění zubů je jednou z nejčastějších chyb, kterou pacienti dělají. To může vést k ustupování a krvácení dásní a k citlivým zubům. Zkuste zmírnit svou snahu a začít používat zubní kartáček s měkčími štětinami.

Čištění zubů ihned po jídle

Hned po jídle saháte po zubním kartáčku a pastě? Sice nikdo nemá rád cibulový nebo česnekový odér z úst, ale pokuste se počkat alespoň půl hodiny po jídle. Některé potraviny totiž dokáží změkčit zubní sklovinu a čištění zubů ihned po konzumaci těchto potravin ji tak může poškodit.

Teplá citrónová voda

Tento trend doporučuje spousta fitness a wellness odborníků, ale zubní experti tvrdí, že popíjení kyselého citrónového nápoje častěji než jednou denně může způsobit vážné poškození zubů, a to převážně zubní erozí.

Pití pouze balené vody

Pokud odmítáte pít vodu z kohoutku, odepíráte tělu zdravý fluorid. Protože, jak se ukázalo, fluorid ve vodě z vodovodu snižuje zubní kaz až o 25%. Navíc omezíte spotřebu plastů!

Pití vína a kávy

Není pochyb, že obě tyto složky jsou mnohem zdravější než sladké limonády, ale jak víno, tak káva mají erozivní vlastnosti, stejně jako citrón. Nemluvě o tom, že se jedná o jedny z nejhorších pachatelů, co se skvrn na zubech týká. Zkuste zmírnit jejich účinky tím, že společně s nimi budete pít čistou vodu nebo ukusovat kousek sýra.

Užívání některých léků

Bohužel, zdraví našich zubů a celkové zdraví organismu jsou někdy v rozporu. Mnoho běžných léků nám sice pomůže od kašle, rýmy nebo chřipky, ale také omezují tvorbu slin, což nám brání odplavovat nečistoty z ústní dutiny. Pijte proto hodně vody, abyste zůstali hydratovaní. Pokud to nestačí, dejte si žvýkačku bez cukru, která stimuluje produkci slin.

Kousání kostek ledu

Pokud patříte mezi ty, kteří si během pití ledového drinku rádi ukusují z kostek ledu, zbavte se tohoto zlozvyku. Led může otupit zuby. Navíc vám může prasknout zub, což je nejen bolestivé, ale také velmi nákladné na opravu.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com