Nebezpečí, která nám hrozí, když budeme polykat prášky bez vody

Většina z nás si už několikrát vzala prášek, aniž by jej zapila vodou. Buď proto, že jsme neměli čas, nebo jsme byli příliš líní na to, abychom vstali a natočili si sklenici. V tu chvíli si říkáme, že o nic nejde, i když moc dobře víme, že pilulky se mají vždy zapíjet dostatkem vody, ale pro jednou se to nezblázní. Ovšem jedná se o jednu z chyb, která může našemu zdraví vážně uškodit.

Uvíznutí pilulky v jícnu

Zapíjení prášků je důležité nejen proto, že usnadňuje polykání, ale také proto, že brání uvíznutí tablety v jícnu. Léky, zaseknuté v jícnu mohou velmi pravděpodobně způsobit zánět a podráždění, což doprovází řada příznaků:

  • Pálení žáhy
  • Bolest na hrudi
  • Refluxní choroba jícnu
  • Krvácení

Problém nemusíme zjistit hned

Jelikož v částech jícnu nejsou žádné nervy bolesti, příznaky se nemusí projevit ihned, což nám ztěžuje zjistit, zdali se pilulka skutečně dostala až do žaludku. Tlak na hrudi nebo pálení žáhy tudíž můžeme zprvu přisuzovat jiným stavům. Postupem času se pak uvízlé pilulky začnou rozkládat na menší části a vyrývat křehkou tkáň jícnu, kdy může nastat krvácení nebo těžká dehydratace. 

Jak předcházet takovým situacím

Tabletu je vždy nejlepší zapít minimálně jednou sklenicí vody. Nikdy si u toho nelehejte, buď stůjte, nebo seďte. Léky užívejte nejméně 15 minut před spaním, aby měly dostatek času cestovat z jícnu do žaludku, než si lehnete do postele. 

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: thehealthy.com