Nebojte se mluvit o vaginálním svědění – provedeme vás možnými příčinami a poradíme, co se s tímto nepříjemným stavem dá dělat

Přesto, že se jedná o velice choulostivou a nepříjemnou záležitost, rozhodně stojí za to o ní mluvit. Vaginální svědění je naprosto běžným jevem, ale stydlivost nám ženám brání dozvědět se o tomto stavu více informací. Proto jsme pro vás dali dohromady možné příčiny vzniku svědění kolem genitálií a stejně tak způsoby, jakými nalézt požadovanou úlevu od nepříjemného problému.

Kvasinková infekce

Vagina je obecně útočištěm pro zdravou rovnováhu bakterií a kvasinek, ale pokud jeden z těchto druhů přeroste ten druhý, může dojít k infekci. Výsledkem je pak svědivá oblast v intimních partiích nebo hrudkovitý výtok a pocity pálení během močení. Aby se zabránilo kvasinkové infekci, nezapomeňte se na prvním místě vyvarovat škodlivým návykům, které by tento nepříjemný stav mohly způsobovat.

Menopauza

V důsledku hormonálních změn, které menopauza vyvolává, si mnoho pacientek stěžuje na návaly horka, pocení a v neposlední řadě také svědění. Hladina estrogenu klesá a jelikož je tento hormon zodpovědný za udržování vlhkosti pokožky, jeho pokles může způsobit suchost a podráždění. Poraďte se proto se svým lékařem, jaká hormonální léčba bude pro vás ta správná.

Bakteriální vaginóza

Bakterie, které normálně žijí ve vagině, mohou přerůst do nadměrného množství a způsobit šedý výtok nebo rybí zápach. Takový stav se nazývá bakteriální vaginóza. Nutno podotknout, že není šířena pohlavním stykem. Šedý výtok může být následně spojen se svěděním vagíny. Jedním ze základních způsobů, jak předejít bakteriální vaginóze, je utírat se po použití toalety směrem k řitnímu otvoru. Ne naopak!

Pohlavně přenosné nemoci

Genitální herpés, chlamydie nebo kapavka jsou pohlavně přenosné choroby, které mohou způsobit svědění. Předcházejte jim používáním kondomu.

Dráždivé chemické látky

Řada chemikálií obsažených v pracích prostředcích, změkčovadlech prádla, sprejích nebo krémech může dráždit vagínu a pokožku kolem ní tak, že budete pociťovat nepříjemné svědění. Pro hygienu intimních partií vždy používejte pouze vodu a neparfémované mýdlo. A co je důležité, nikdy ne dovnitř!

Stav pokožky

Ekzém nebo psoriáza mohou způsobit suchou a svědivou pokožku, na které se budou tvořit malé červené skvrny nebo šupinky.

Rakovina

Přesto, že je méně častá než výše uvedené stavy, také může způsobit svědění vagíny. O správné diagnóze se ale vždy poraďte se svým lékařem.

Jak se vám dnešní článek líbil? Neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou. Nestyďte se šířit tyto cenné informace mezi ty, kdo se stydí mluvit o svém problému.

Zdroj: womenworking.com