Nebojte se podívat do záchodové mísy. Barva i tvar stolice prozradí hodně o vašem zdraví

Lidské tělo si vždy najde způsob, jak upozornit, že něco není v pořádku. Někdy se jedná o jasné příznaky přímo na našem těle, jindy je třeba pozorovat, co náš organismus vylučuje. Tentokrát bude řeč o barvě a tvaru naší stolice. Nezvyklý vzhled může být důsledkem změn ve stravě, ale někdy se může jednat o známky vážného onemocnění. Proto bychom se neměli stydět a občas nahlédnout do záchodové mísy. 

Tvrdá, hrudkovitá stolice

Může se jednat o příznak akutního zánětu tenkého střeva nebo syndromu dráždivého tračníku. Špatně se vylučuje kvůli své tvrdosti, což může způsobit i krvácení konečníku. Příčiny mohou být užívání antibiotik nebo nedostatek vlákniny a pitného režimu.

Stolice s popraskaným povrchem

Vyskytuje se při chronické zácpě. Může vést ke vzniku hemoroidů, ztráty chuti k jídlu a bolestivému krvácení z konečníku.

Měkká a hladká stolice

Tak má zdravá stolice vypadat. Znamená, že váš zažívací systém funguje tak, jak má.

Měkká, ale tenká stolice

Může být vyvolána intolerancí některých potravin, viry, bakteriemi, cukrovkou, citlivostí na lepek, zánětem slinivky nebo Addisonovou chorobou.

Černá nebo jasně červená stolice

Obvykle souvisí s krvácením ve střevě. Pokud jste předtím nejedli nic krvavého, řepu nebo ostružiny, měli byste rozhodně navštívit svého lékaře.

Světle hnědá nebo bílá stolice

Může se jednat o příznak hepatitidy, cirhózy jater nebo problémů se slinivkou.

Žlutá stolice

Může značit potíže se žlučníkem.

Obrázky: Freepik