Nedostatek krevních destiček: Příznaky trombocytopenie a její dopad na zdraví člověka

Krevní destičky jsou drobné krvinky produkované v kostní dřeni z větších buněk. Když jste zraněni, krevní destičky se spojí, respektive slepí, aby se rána uzavřela. Normální počet krevních destiček u dospělých se pohybuje od 150 000 do 450 000 na mikrolitr krve, pokud tedy tělo vykazuje nižší počet, než je 150 000, lze hovořit o trombocytopenii, jak na svém webu uvádí odborný web nih.gov.

Dopad na zdraví člověka

Když vykazujete nízký počet krevních destiček, můžete mít potíže se zastavením krvácení, ať už uvnitř nebo vně těla. Trombocytopenie může být život ohrožující, zvláště pokud máte závažné krvácení nebo krvácení do mozku. Včasná léčba vám pomůže vyhnout se vážným komplikacím.

 

Jaké jsou příznaky trombocytopenie?

Krvácení způsobuje hlavní příznaky trombocytopenie. Symptomy se mohou objevit náhle nebo v průběhu času. Mírná trombocytopenie se často nijak neprojevuje, mnohokrát se zjistí během jednoduchého krevního testu. Příznaky trombocytopenie mohou zahrnovat:

  • Krvácení, které trvá dlouhou dobu i z drobných poranění
  • Příznaky jako malé ploché červené skvrny pod kůží způsobené krví vytékající z krevních cév
  • Purpura, která krvácí do kůže a může způsobit červené, fialové nebo hnědé skvrny
  • Krvácení z nosu nebo dásní
  • Krev v moči nebo stolici
  • Silná menstruace

Možnosti léčby trombocytopenie

Léčba trombocytopenie závisí na jejích příčinách a zda máte nějaké příznaky. Pokud máte mírnou trombocytopenii, možná nebudete potřebovat žádnou léčbu. Pokud vykazujete závažné krvácení nebo vysoké riziko komplikací, možná budete potřebovat léky nebo operaci. Zároveň budete muset podstoupit léčbu základní příčiny, která trombocytopenii způsobila.

U trombocytopenie způsobené užíváním heparinu nestačí jeho vysazení. Často budete potřebovat další lék, abyste zabránili srážení krve. Pokud váš imunitní systém způsobuje nízký počet krevních destiček, lékař vám předepíše léky na potlačení imunitního systému.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: nhlbi.nih.gov