Nejčastější problémy se zuby. Jak jim lze předejít a jak je léčit? Ptali jsme se odborníků

Existuje spousta různých problémů se zuby od zubního kazu přes paradontózu až po nesprávné umístění zubů. To jsou tři nejčastější komplikace, s jakými se u svého chrupu můžete setkat. Odborníci proto uvádějí šikovné tipy, jak se jim vyhnout.

Zubní kaz

Zubní kaz může postihnout každého. Vůbec nezáleží na pohlaví, věku nebo zdravotním stavu. Jedná se o nejčastější zubní onemocnění, jaké vás může potkat. Příznaky jsou především bolest zubů, citlivost a v krajním případě infekce zubu a nervové tkáně. Nejčastější příčinou vzniku zubního kazu je nedostatečná ústní hygiena a špatná strava. Abyste se tedy vyhnuli zubním kazům, je potřeba dodržovat především dvě důležitá opatření.

Pravidelné čištění

Čistěte si zuby zubním kartáčkem minimálně dvakrát denně, nezapomínejte také na dentální nit a ústní vodu. Mezi zuby se kartáčkem nedostanete, proto je nutné používat mezizubní kartáčky nebo dentální nit při každém čištění.

Snižte také příjem cukru

Nejenže nelahodí vaší postavě, ale i kazí zuby. Konzumace cukru způsobuje na zubech bakteriální povlak, který lokálně uvolňuje kyselinu, jež zapříčiní, že zuby začnou korodovat.

Parodontóza

Parodontóza je vážným druhem zánětu dásní. K onemocnění dochází, když bakterie a bakteriální usazeniny rozbíjejí ukotvení zubu ke kosti a způsobují odhalování krčku. V krajním případě nemoc způsobí ztrátu chrupu. Parodontóza postihuje velkou část populace, ale nejčastěji se vyskytuje u starších pacientů. Existují tři hlavní faktory, které rozhodují, zdali budete parodontózou trpět.

  • Dědičnost
  • Hygiena
  • Kouření

Pokud jsou u vás přítomny všechny tři příčiny, existuje vysoké riziko rozvoje parodontózy i u vás. Správná ústní hygiena a absence cigaret mohou do určité míry zabránit vzniku onemocnění. Ovšem dědičná predispozice stále představuje určité riziko, že u vás parodontóza vypukne. Často se projevuje zánětem dásní, krvácením a zápachem. Někteří jedinci si také mohou všimnout, že se jim zuby trochu uvolnily. Stav vyžaduje pečlivé sledování zubního lékaře.

Křivé nebo nepravidelně postavené zuby

Špatné postavení zubů v podstatě znamená, že zuby nejsou umístěny tak, jak by měly. To se primárně děje u dětí a může být včas podchyceno. Ovšem výjimkou nejsou ani dospělí jedinci, u nichž se křivý chrup v dětství neřešil. Nepravidelné postavení zubů se vyskytuje z různých důvodů. Zpravidla tomu nelze příliš zabránit. V tomto případě požádejte o radu zubního specialistu, protože křivý chrup vám může ztížit správné čištění.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com