Největší část spalovaného tuku odchází z těla skrze náš dech. Můžeme tedy zhubnout pouhým dýcháním?

Zabýváte se cvičení a hubnutím a přemýšlíte, kam všechen ten spalovaný tuk mizí? Můžete si myslet, že se přeměňuje na energii, pot nebo moč, ale většina tuku opouští tělo překvapivě jiným způsobem – dechem.

Ani energie, ani svalová hmota

Spousta lidí, zabývajících se dietou, ať už z důvodu, že chtějí zhubnout, nebo podpořit svůj zdravý životní styl, se nakonec zabývá otázkou, kam veškerý ten spalovaný tuk odchází? Respektive v jaké formě? Můžete si myslet, že je přeměněn na energii nebo dokonce svalovou hmotu, ale není tomu tak. Tuk opouští tělo plícemi a dechem. Jak to přesně funguje, když se vlastně tuk neskládá z plynů?

Voda a oxid uhličitý

Tuk našeho těla se skládá z různých atomů uhlíku, kyslíku a vodíku. Když spalujete tuky, tyto atomy se mění na vodu a oxid uhličitý. Část tuku proto odejde z těla skrze moč nebo pot – z každých 10 kg tuku, které ztratíte, vaše tělo přemění 1,6 kg na vodu, ze zbylých 8,4 kg se stane oxidem uhličitým a krví se transportuje do plic. Většinu spáleného tuku tedy jednoduše vydechnete z plic ven.

Můžete zhubnout dýcháním?

Na základě těchto informací by si jeden mohl myslet, že člověk může zhubnout pouhým dýcháním, ale bohužel tomu tak není. Než budete moci tuk vydýchat, musí být nejprve rozložen. Proto musíte spálit skutečně mnoho kalorií. Takže jen dýchat nestačí. Ale bylo by to samozřejmě krásné.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl