Nemoc, která se šíří světem jako vichřice. Přesto, že máme zbraně k jejímu odstranění na dosah ruky, nemoc se nedaří dostat pod kontrolu

Svět se nepostaral dost, aby se zlepšilo očkování proti spalničkám a nyní tato nemoc zaplavila svět. Podle hlášení Světové zdravotnické organizace a středisek pro kontrolu a prevenci nemocí tvoří počet hlášených případů spalniček více než 30% světové populace.

Odborníci varovali už dávno, že by se něco takového mohlo přihodit, protože i když se lze před spalničkami očkovat pouhými dvěma vakcínami, potřebujeme kolem 95% pokrytí, aby se zastavilo jejich šíření. Ovšem my jsme nedosáhli za posledních deset let ani 85%. V roce 2017 bylo zjištěno, že 5 ze 6 regionů zaznamenalo nárůst epidemie spalniček, což zejména platí pro Ameriku, Evropu a východní Středomoří. Pouze v západním Pacifiku došlo k poklesu počtu případů spalniček. Abychom skutečně pochopili, co tato situace znamená pro svět, musíme se podívat o několik generací zpět.

Ještě před rokem 1963 zažil svět tak rozsáhlý výskyt spalniček kvůli nedostatku očkovacích látek, že každoročně bylo zaznamenáno kolem 2,6 miliónu úmrtí. O pět desetiletí později se svět přiblížil více než kdy jindy k odstranění této vysoce nakažlivé a potenciálně smrtící nemoci. Od přelomu století zachraňuje očkovací látka proti spalničkám více než 21 miliónů životů a snižuje celkový počet úmrtí o 80% za pouhých 17 let. Ale po letech pokroku se věci začaly obracet k tomu nejhoršímu, a to z velké části kvůli nedostatku finančních prostředků a nárůstu dezinformací. Přesto, že máme zbraně proti spalničkám na dosah ruky, nepoužíváme je.

V roce 2017 bylo zjištěno, že až 20,8 miliónů dětí na celém světě nedokázalo získat první vakcínu proti spalničkám. To ale bohužel není pro světové organizace žádným překvapením, jelikož už dávno varovaly, že pokud nebude míra očkování posílena, nemoc by se mohla vrátit zpět. I přesto, že jsou dnes spalničky méně nebezpečné než kdysi, mnoho národů je velmi nedbalými ve snaze zajistit jejich odstranění. V Evropě je například v některých oblastech očkování nižší než 70%.

Autoři těchto zpráv o situaci spalniček požadují naléhavou akci, která spočívá v potřebě trvalých investice, aby bylo možné posílit rutinní očkování, zejména mezi nejchudšími komunitami. Současně je třeba bojovat proti dezinformacím a zajistit veřejnou podporu. Jinak budeme pokračovat v pronásledování jedné epidemie za druhou.

Co si myslíte o tomto článku? Sdílejte jej mezi svými přáteli a zjistěte tak, jak jsou na tom se spalničkami oni.

zdroj: www.sciencealert.com