Nepleťte si nesnášenlivost lepku s alergií nebo celiakií. Tyto příznaky vám v tom udělají konečně jasno

Lepek se stal v posledních letech horkých tématem, jehož neustálé opakování je někdy možná přehnané, ale je třeba podotknout, že nesnášenlivost lepku není pouhým výkřikem do tmy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nesnášenlivost lepku neznamená ihned alergii ani nemoc známou jako celiakie. Přesto ale může mít negativní dopad na celkovou pohodu a životní styl.

Lepek je bílkovina obsažená v pšenici, žitu nebo ječmeni a je s ním spojováno kolem 55 onemocnění. Lidé, extrémně citliví na lepek, mohou po jeho požití vykazovat některé příznaky, jako je deprese, únava, bolesti kloubů nebo gastrointestinální problémy. Zde je několik základních symptomů, které určují nesnášenlivost vůči lepku.

Neustálé bolesti hlavy a migrény

Migrény jsou velmi časté u lidí trpících intolerancí lepku. Mohou být velmi silné a vyžadují léčbu. Bolesti hlavy mohou být také důsledkem dehydratace.

Ústní potíže

Nesnášenlivost lepku se může projevovat atopickou stomatitidou, což je stav, během kterého se v ústech vyskytují malé vředy nebo afty. Zároveň můžete trpět problémy se zuby kvůli nízké hladině vápníku.

Nabírání na váze

Nevysvětlitelný a náhlý přírůstek hmotnosti u lidí s netolerancí k lepku může být výsledkem buď systémového zánětu, nebo špatného trávení a propustnosti střev.

Nestabilní imunitní funkce

Mezi nejběžnější známky nestabilních imunitních funkcí jsou plynatost, průjem, nadýmání nebo zácpa.

Snížené kognitivní funkce

Můžete prožívat něco, co se dá nazvat jako „zamlžení mozku“. Vaše poznávací funkce jsou snížené.

Únava a vyčerpání

Neustálá únava nebo vyčerpanost mohou souviset s předchozím příznakem.

Pokud máte pocit, že trpíte nesnášenlivostí lepku, nesnažte se sami diagnostikovat. Navštivte vašeho lékaře a nechte se otestovat. Zároveň se pokuste odstranit lepek z vašeho jídelníčku.

Jak se vám dnešní příběh líbil? Dejte nám vědět váš názor do komentářů.

Zdroj: higherperspectives.com