Nepořádek je jedním z původců stresu a úzkosti. Zbavte se zbytečných věcí a najděte klid

Přistihli jste se někdy, že vás přepadá úzkost a ocitáte se v čím dál tím větším stresu a nevíte proč? Možná vás to překvapí, ale uspěchaný a chaotický život může korespondovat s tím, jak jste pořádní, respektive nepořádní. Doma uchováváte spoustu věcí, na které jste nesáhli už roky, ale je vám líto je vyhodit, vaše domácnost je jako obrovská sněhová koule, která na sebe nabaluje další a další vrstvy, až jednoho dne praskne. Přesto, že chápeme, že lidé prožívají neoddělitelná spojení mezi svým osobním životem a osobními věcmi, někdy nastane čas, kdy je třeba jim poděkovat za službu a rozloučit se s nimi.

Jak může být nepořádek příčinou stresu a úzkosti?

Naše mysl a celková pohoda se odráží od stavu okolního prostředí. Nepořádek v nás vytváří pocit selhání odpovědnosti. Tím pádem se přeplněná domácnost stává spíše stresorem než útočištěm, kde bychom měli hledat klid a pohodu. Spousta zbytečných věcí, kterými jsme obklopeni, útočí na naši mysl nadměrnými podněty, které nejsou zrovna nutné. Výsledkem pak je, že nepořádek ztěžuje psychickou i fyzickou relaxaci. Udržuje v nás neustálý pocit strachu a úzkosti, protože v práci přemýšlíme, přes jakou hromadu nepořádku se budeme muset dostat, jakmile dorazíme domů. Také chaos na pracovišti zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, což může vést ke snížení produktivity a neprofesionálnímu chování. Navíc nám brání v rychlém plnění pracovních povinností, protože neustále něco hledáme.

Řešení nepořádku

Není potřeba, abyste každý den gruntovali, jako kdybyste očekávali veledůležitou návštěvu, ale je dobré osvojit si některé základní denní rutiny, které povedou k udržování pořádku ať už u vás doma, nebo na pracovišti. Všechno hezky postupně, začněte například tím, že si uspořádáte šatník, pak vyčistíte ledničku nebo troubu. Zorganizujte si kuchyň nebo koupelnu. Pokud nežijete v domácnosti sami, je důležité do tohoto procesu zapojit i ostatní členy, aby se zabránilo nepořádku. Věřte, že jakmile budete mít svou domácnost takovou, jakou si představujete a v jaké se cítíte dobře, sami se budete snažit uchovávat pořádek.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál zajímavý, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com