Nevěřte všemu, co se povídá. Mýty o obezitě, kterým možná věříte i vy

Míra obezity je v mnoha zemích světa vysoká. Celosvětově se odhaduje obezita u 650 miliónů dospělých lidí. Lidé se stále více dozvídají o zdravotních rizicích spojených s nárůstem hmotnosti, ale i přes některé kampaně v oblasti veřejného zdraví stále existují určité mýty, které v nás udržují zbytečné stigma, které nakonec brání samotnému řešení problému s naší váhou. Je nesmírně důležité tyto mýty identifikovat a vyvrátit vědeckými fakty.

Méně jídla a více pohybu řeší obezitu

V mnoha případech je přímá příčina obezity konzumace více kalorií, než naše tělo potřebuje. Ve skutečnosti je většina přijatých opatření zaměřena na příjem menšího množství kalorií a zvýšený pohyb. V obezitě však hraje důležitou roli spousta dalších faktorů, jako je nedostatečný spánek, psychický stres, chronická bolest, hormonální nerovnováha a užívání léků. V těchto případech může být přejídání spíše příznakem než příčinou. Stres, spánek a chronická bolest jsou tři vzájemně související faktory, jež udržují a zhoršují míru obezity.

Obezita způsobuje cukrovku

Obezita přímo nezpůsobuje cukrovku. Jedná se o hlavní rizikový faktor pro vznik cukrovky 2. typu. Ti, kdo jsou obézní, nemusí automaticky zápasit s tímto onemocněním.

Obézní lidé jsou líní

Pravdou je, že s přibývajícími kily se naše aktivita může snižovat. Už neuděláme tolik kroků jako dříve, ale rozdíly mezi aktivitou obézního člověka a osoby s normální váhou nejsou tak velké. Pokud vezmeme v úvahu, že člověk s obezitou nebo nadváhou vykazuje každým krokem více energie, je rozdíl v energetickém výdeji mezi jednotlivci velmi malý, téměř žádný.

Obezita je dědičná

Vztah mezi obezitou a dědičností je složitý, ale mít obézní příbuzné nemusí nutně znamenat, že se s kily navíc budeme potýkat i my. Šance jsou sice vyšší, ale není to pravidlo. Spíše jde o to, že lidé, kteří sdílejí stejné geny, často zůstávají spolu, takže mají podobné stravovací návyky a životní styl.

Obezita nemá vliv na zdraví

To je omyl. S obezitou souvisejí různé nemoci. Například zvyšuje riziko vzniku cukrovky, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních onemocnění, osteoartrózy, spánkové apnoe a některých duševních poruch. Proto i malá ztráta hmotnosti může poskytnout zdravotní výhody.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Medicalnewstoday.com