Něžné pohlaví si může přispat aneb Důkazy, proč ženy potřebují více spánku než muži

Spánek je vedle stravy a cvičení třetím pilířem dobrého zdraví. Kvalitní spánek je životně důležitý pro celkové zdraví a pohodu, přičemž výzkum ukazuje spojitost mezi špatným spánkem a srdečními chorobami, cukrovkou 2. typu, depresí a obezitou. Přestože všichni víme, že je nutné alespoň 7 – 9 hodin spánku, realita je taková, že se potřeby odpočinku liší u každého člověka v závislosti na faktorech, jako je věk, mentální a fyzická aktivita a také pohlaví. Odborníci uvádí, že ženy potřebují více spánku než muži. Zde jsou některé klíčové důvody, proč tomu tak je.

Hormonální změny

Hormony jsou často příčinou narušení spánku u žen, a jak víme, ženy jsou oproti mužům hormonálními bombami. Problémy se spánkem mohou přijít v určitých fázích menstruačního cyklu, na vině může být bolest nebo změny tělesné teploty, také má často vliv podrážděnost. Navíc ženy ve druhé polovině cyklu jsou méně citlivé na melatonin, hormon spánku.

Narušení spánku

Ženy jsou náchylnější k nespavosti nebo nadměrné spavosti než muži. Přibližně 15% žen trpí problémy se spánkem, ve srovnání s pouhými 8% mužů. Asi 63% žen zažívá nespavost několikrát týdně, přičemž u mužů se jedná o 54%.

Těhotenství

Dalším velkým narušitelem spánku u žen je těhotenství. Přibývání na váze, nevolnost, syndrom neklidných nohou a pálení žáhy jsou potíže často spojené s těhotenstvím, zejména v posledním trimestru, a jsou velkými narušiteli dobrého spánku.

Menopauza

Nástup menopauzy s sebou přináší řadu rušivých elementů. Právě, když si ženy myslí, že nastává období klidného spánkového režimu, vstupují do další fáze svého životního cyklu – menopauzy. Výzkum jasně ukazuje, že ženy v menopauze nebo perimenopauze jsou vystaveny obrovskému riziku poruch spánku. Nastává další změna hormonů, což vede k návalům horka narušujícím spánek a brzkým ranním probouzením.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womenshealth.com