Rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem vysvětlen jednou provždy. Kdo bojuje proti zápachu a kdo proti potu?

Jakmile naše podpaží začne zapáchat, saháme po jediné zbrani, která může danou situaci ihned zachránit – deodorant. Někteří jej používají klidně několikrát za den. Proto se také nabízí otázka – skutečně deodorant funguje na to, k čemu je určen nebo situaci spíše zhoršuje? Nebo jen význam deodorantu špatně chápeme?

Na pocení není nic špatného

Nejdříve je potřeba si říct, že na pocení není nic špatného. Je to způsob, jakým se naše tělo zbavuje odpadních látek skrze pokožku. Ovšem všeho s mírou. Jakmile se potíte skutečně silně, může se jednat o špatné znamení. Při tvorbě potu myslíme především na naše podpaží, ale zde se nachází pouze 4% potních žláz. Pot se vyskytuje po celém těle, ale jen z podpaží jej lze cítit, proto přišel na trh deodorant, který by měl zápachu zamezit

 

Účel deodorantu a antiperspirantu

Jak už to bývá, zpravidla používáme věci, jejichž účel si špatně vysvětlujeme. Deodorant pouze odstraňuje zápach potu, ale nezastaví samotné pocení, na to jsou určeny antiperspiranty. Proto tedy mohou mít někteří lidé pocit, že deodorant věci jen zhoršuje a ve skutečnosti se potí více. Je to z toho důvodu, že deodorant bojuje jen a pouze proti zápachu, s tvorbou potu nemá nic společného. Deodorant obsahuje látky, které částečně zabíjejí bakterie, jež jsou živy z vašeho potu a způsobují nepříjemný odér. Pokud tedy chcete, aby vás zápach potu méně obtěžoval, pak je dobé použít deodorant. Chcete se méně potit? Kupte si antiperspirant.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Gezondnu.nl