Období zimy je kritické pro naše rty. Dopřejte jim zvláštní péči s těmito domácími maskami

S nástupem zimy přichází období, kdy se naše rty začínají extrémně vysušovat, následně i praskat a loupat. Nejenže je takový stav neestetický, ale může být i bolestivý. Občas se nevyhnete ani krvavým místům. Abyste takovým případům předešli, je důležité rty dobře hydratovat. Nošení balzámu na rty je nezbytností, dopřejte jim však v tomto kritickém období nadstandardní péči, říká dermatoložka Ife Rodney.

Bolestivé a krvavé odlupování

S poklesem teplot začne kůže na rtech snadno vysychat, což vede k praskání a bolestivému odlupování kůže. Studený, suchý zimní vzduch dehydratuje pokožku, proto je zvláště důležité nanášení různých krémů a balzámů. U jedinců se zánětlivými kožními onemocněními, jako je ekzém a psoriáza, může změna ročních období vyvolat i zánět. Rozpraskané rty tedy nejsou jen neškodným problémem, jsou náchylné k infekci a způsobují otoky, bolest, svědění, pálení a podráždění. K hloubkové hydrataci zkuste některé z následujících receptů na domácí balzámy na rty.

Maska s aloe vera a medem

Šupinatá kůže na rtech je velmi citlivá. V tomto případě je důležité odstranit odumřelé kožní buňky. To je přesně důvod, proč byste měli použít tento recept na odstranění odumřelé kůže.

Budete potřebovat:

  • 1 ČL přírodního medu
  • 1 ČL gelu z aloe vera

Příprava:

Smíchejte med a aloe vera, vytvořte hladkou směs a naneste na rty. Masírujte po dobu 10 minut. Poté, co jsou praskliny dobře navlhčeny, aplikujte silnou vrstvu směsi na rty a na vrch položte voskový papír. Počkejte, až maska zaschne, a poté pomalu papír odstraňte. Najdete na něm zbytky kůže. Rty opláchněte studenou vodou a zvlhčete hydratačním gelem nebo balzámem. Opakujte, dokud vaše rty nezůstanou hladké a jemné.

Krém z vaječného žloutku a syrového mléka

Nedostatek vitamínu E patří mezi nejčastější příčiny popraskaných rtů. Vaječný žloutek je extrémně bohatý na vitamín E a vstřebává se do hlubších vrstev prasklin. Kyselina mléčná v mléce má exfoliační účinek.

Budete potřebovat:

  • 1 žloutek
  • 1 ČL mléka

Příprava:

Spojte žloutek a mléko a dobře promíchejte. Ujistěte se, že je směs tuhá, nesmí být tekutá. Naneste na již navlhčené rty a nechte působit 30 minut. Opláchněte studenou vodou a opakujte proceduru 1x denně před spaním.

Cukrový sirup s růžovou vodou a mátovým esenciálním olejem

Jedná se o skvělý protizánětlivý prostředek, který pomalu, ale jistě odstraňuje popraskanou a odlupující se kůži na rtech. Cukrový sirup působí antisepticky a antibakteriálně a mátový esenciální olej snižuje bolest, svědění a otoky.

Budete potřebovat:

  • Cukr
  • Růžovou vodu
  • Esenciální olej z máty peprné

Příprava:

Zahřívejte cukr a růžovou vodu, dokud se cukr zcela nerozpustí. Do sirupu přidejte pár kapek mátového oleje. Směs můžete během dne i noci použít kolikrát chcete.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Lekuva.net