Osteochondróza je častá příčina bolesti zad. Naučte se jí poznat a následně léčit

Jednou z nejčastějších příčin bolesti zad je osteochondróza. V závislosti na místě bolesti se hovoří o cervikální, hrudní osteochondróze nebo o bederní osteochondróze či osteochondróze bederní páteře. S tímto onemocněním se mohou setkat lidé všech věkových skupin, proto je potřeba znát příznaky bederní osteochondrózy a také vhodnou léčbu, která vám pomůže ulevit od nepříjemné bolesti, jež může ovlivnit váš každodenní život.

Příznaky osteochondrózy

Nejběžnějším příznakem je v tomto případě silná bolest zad. Bolest ovšem může mít různou povahu, v některých případech můžete pociťovat řezání a pálení v zádech. Příznaky bederní osteochonrózy se obvykle vyskytují na pozadí hypotermie, zvedání těžkých věcí, náhlých pohybů či delšího pobytu v jedné poloze. Převážně proto se lidem s bederní osteochondrózou nedoporučuje, aby se vyskytovali v chladných místnostech, v průvanu, nebo aby se fyzicky namáhali. Zvýšená bolest totiž nastává při ohýbání nebo při nachlazení, kdy osteochondróze neprospívá silných kašel.

Léčba osteochondrózy

Samozřejmě musí být veškeré léčebné postupy předem konzultovány s vaším lékařem. Co ale můžete podstoupit, jsou některá preventivní opatření, která vám pomohou zabránit vzniku nemoci nebo jejímu zhoršení. Prvním krokem, který musíte udělat, je vyloučit všechny faktory, které osteochondrózu způsobují nebo zhoršují její průběh:

  • Podchlazení
  • Zvedání těžkých břemen
  • Náhlé pohyby
  • Delší pobyt v jedné poloze

Léčba osteochondrózy by měla zahrnovat také výběr matrací a polštářů, které zajišťují správnou polohu těla během spánku. Dobré výsledky také poskytují různé masáže nebo všechny druhy léčebných koupelí. A samozřejmě speciální cvičení pro bederní osteochondrózu, která by měla probíhat ve spolupráci s lékařem. Hlavním úkolem cvičení při osteochondróze je posílení svalů trupu, protože jsou to svaly, které mohou snížit zátěž na meziobratlové ploténky a podle toho snížit známky bederní osteochondrózy nebo zabránit jejímu vzniku.

Obrázky: Freepik