Extrémní risk: Pít nápoje přímo z plechovky vědci striktně nedoporučují

Každý ví, že před jídlem nebo vařením a po použití toalety byste si měli umýt ruce. Dává to smysl, protože na rukou ulpívá mnoho potenciálně škodlivých bakterií. Pokud patříte do skupiny lidí, kteří dbají na zvýšenou hygienu, ale zároveň si dopřáváte pití přímo z plechovky, nyní vás čeká menší šok. Australská studie změní vaše pitné návyky, pokud jste typ, co si nepřelévá pití z plechovky do sklenice.

Pozor na nápoje z plechovky

Hodláte-li si vychutnat ledově vychlazenou sodovku nebo energetický nápoj přímo z plechovky, není zaručeno, že na vršku plechu není špína. Studie australských specialistů na bakterie ukázala, že vršek plechovky od limonády, který se dotýká vašich rtů během pití, je špinavější než záchodové prkénko.

Ve studii se měří RLU (jednotky relativního světla). Předmět je považován za čistý, pokud je počet nižší než 30 RLU, zatímco je považován za špinavý, pokud je nad 135 RLU. V tomto případě je třeba říci, že plechovky jsou často špinavé.

Špinavější než záchodové prkénko?

Studie ukázala, že u běžné konzervované sody bylo naměřeno 1146 RLU. Pro srovnání, průměrné záchodové prkénko vykazuje hodnotu 980 RLU. „Šokovalo mě, že nealko v plechovce bylo špinavější než záchodové prkénko. Je skoro lepší pít přímo ze záchodové mísy než z plechovky,“ řekl jeden z výzkumníků, jenž sám sobě slíbil, že už nikdy nebude pít limonádu přímo z plechu.

Až si příště vychutnáte limonádu nebo energetický nápoj, doporučuje se pít raději ze sklenice nebo brčkem než přímo z plechovky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: newly.se