Pozitivní účinky uplné abstinence alkoholu na lidský organismus

Většina lidí se domnívá, že alkoholik je člověk, který už ráno stojí před obchodem s lahví v ruce, spí na lavičce nebo musí vypít litry alkoholu, aby se opil. A tato většina zároveň nesouhlasí ani za nic s vyloučením alkoholu ze svého života. Na základě statistik každá třetí osoba ve věku 20 – 40 let pije alespoň jednou týdně, a to nepočítáme sklenku vína na oběd nebo večeři či tradiční lahev piva večer u televize. Tělo si na alkohol zvykne rychleji, než byste mohli čekat.

Vliv alkoholu

Již po 2 – 3 dnech absolutní střízlivosti vám tělo dá vědět o všech změnách, jež se v něm dějí:

Kvalitní spánek

Budete kvalitněji a dostatečně spát. Alkohol totiž výrazně zhoršuje spánek, často vás přepadají noční můry, máte nutkavost k močení, spíte úzkostlivě a během noci si vaše tělo neodpočine.

Čistá hlava

Bez účinků alkoholu funguje mozek naplno. Myšlení je snazší, zlepšuje se paměť a zmizí bolesti a motání hlavy.

Normální chuť k jídlu

Alkohol zvyšuje chuť k jídlu o 30% a ničí mozkové vnímání žaludečních signálů sytosti. Nikdy nezhubnete, pokud jste zvyklí popíjet každý pátek s přáteli.

Zdravá pleť i sliznice

Alkohol vysušuje pokožku, pleť začne chytat matně šedý odstín, začnou se objevovat cévy a typické otoky. Kůže nakonec stárne 5x rychleji.

Imunita funguje naplno

Alkohol výrazně ohrožuje obranyschopnost těla. Ovšem po 30 dnech abstinence je imunitní systém plně obnoven.

Snížené riziko vzniku rakoviny

Alkohol zvyšuje o 10% riziko vzniku rakoviny prsu, hrtanu, tlustého střeva a konečníku. Míru vzniku rakoviny u jater je velmi obtížné určit, protože játra jsou alkoholem postižena nejvíce.

Zlepšení intimního života

Alkohol ovlivňuje pohlavní hormony – snižuje potenci u mužů až do stavu impotence a libido u žen. Zvyšuje také riziko neplodnosti.

Ztráta hmotnosti

Alkohol zadržuje vodu v těle, což způsobuje otoky. V kombinaci s nepříznivými účinky na chuť k jídlu a s kalorickým obsahem samotného alkoholu vede jeho konzumace k nárůstu hmotnosti. Při abstinenci tudíž mizí i nadváha.

Normalizace funkce jater a ledvin

Po 30 dnech abstinence jsou játra zcela vyčištěna. Ledviny opět fungují normálně a časté močení a silný zápach jsou pryč.

Navíc ušetříte spoustu peněz. Spočítejte si také, kolik peněz za měsíc utratíte za alkohol, potřebujete-li další motivaci, proč přestat.

Sdílejte článek mezi přáteli. Jak jste dopadli v testu vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: sovkusom.ru