Studie první mužské antikoncepce možná zajistí, že ženy nebudou muset nést břemeno ochrany samy

Velká klinická studie bude testovat novou mužskou antikoncepci na bázi gelu. Pokud se ukáže, že je gel bezpečný a účinný, může se zařadit na seznam možné antikoncepce pro muže. „Mnoho žen nemůže z určitých důvodů používat hormonální antikoncepci a mužské antikoncepční možnosti jsou omezeny pouze na vazektomii nebo kondomy. Bezpečná, vysoce účinná a fungující metoda mužské antikoncepce by naplnila důležitou potřebu veřejného zdraví,“ tvrdí jeden z výzkumníků.

Gel by měl být aplikován jednou denně na záda a ramena. Obsahuje sloučeniny progestinu a testosteronu, které se vstřebávají do kůže. Progestin snižuje produkci spermií na nízkou nebo nulovou hladinu a testosteron zajistí udržení normálního pohlavního styku a dalších funkcí. Tým vědců pracuje na gelu téměř deset let a testuje ho na lidech v malých dávkách, čímž zlepšuje rovnováhu hormonů jak pro bezpečnost, tak efektivnost. Prozatím bylo nové mužské antikoncepci vystaveno více než 200 mužů a žádný nebyl vystaven vážným nežádoucím účinkům.

Po zveřejnění zpráv o mužské antikoncepci v podobě gelu došlo k silné reakci mnoha žen, které tvrdily, že gel aplikovaný mužům na kůži se zdá být mnohem výhodnější než některé možnosti antikoncepce u žen. Pilulky pro ženy mohou mít vedlejší účinky, jako je nevolnost, bolesti hlavy a citlivost prsou. Nitroděložní tělísko zase spousta žen shledává za bolestivý způsob ochrany. Tudíž vše nasvědčuje tomu, že ženy oslavují tyto novinky jako vítaný pokrok. Pravdou je, že břemeno antikoncepce nesou převážně ženy, které si mohou vybrat z několika možností ochrany. Ovšem na základě matematických skutečností je tomu tak proto, že je snazší eliminovat jedno nebo dvě vajíčka každý měsíc než milióny spermií.

To ale není jediným faktorem, proč mají ženy více možností užívání antikoncepce. Předchozí pokusy o mužskou antikoncepci totiž končily vedlejšími účinky, včetně poškození jater, nebo také nedostatkem podpory farmaceutických společností. V tuto chvílí se možná blýská na lepší časy, ale přesto si ještě budeme muset počkat. Současná klinická studie bude dokončena v roce 2022 a odtud budou muset vědci provést další studie s tisíci muži, než dostane lék souhlas.

Co říkáte na takový pokrok? Jste pro nebo proti? Dejte nám vědět vaše názory do komentářů.

Zdroj: sciencealert.com