Plynatost a zažívací potíže: Drobné změny stravovacích návyků, které pomohou efektivně ulevit i bez návštěvy lékaře

Jsou situace, o kterých velice neradi mluvíme, protože jsou pro nás příliš choulostivé. Ačkoli jsou zcela běžné. V tomto případě se jedná o plynatost ve střevech a špatné trávení. Poruchy trávení a plynatost, jsou dvě běžné stížnosti, které vám mohou pěkně zkazit náladu. Pokud jsou stavy bolestivé a přetrvávají, měli byste se poradit s gastroenterologem, jak ale uvádí odborný web mayoclinic.org, prvotní řešení problému je na vás prostřednictvím dobrých návyků.

Příznaky plynatosti a zažívacích potíží

Mezi hlavní příznaky plynatosti a špatného trávení patří především:

  • Nadýmání
  • Tlak a bolest v břiše
  • Otoky
  • Bolest žaludku
  • Nepohodlí

Tyto příznaky mohou souviset se syndromem dráždivého tračníku, spastickou kolitidou nebo jinými střevními onemocněními. U některých lidí jsou příznaky ovlivněny také jejich psychickou náladou a zvýšeným stresem. Jak těmto symptomům můžete předejít?

Omezte příjem soli

Od hranolků po těstovinový salát a od lahůdek po hotovou omáčku může přidaná sůl způsobit zadržování tekutin. Pokud se cítíte nafouklí, možná budete muset zvýšit spotřebu potravin, které jsou přirozeně močopudné, jako je petržel nebo chřest.

Pozor na sacharidy

Nadýmání může být často způsobeno přemírou škodlivých bakterií v trávicím traktu. Milují jednoduché sacharidy, jako je bílý chléb, těstoviny a sladkosti. Co ale nesnáší? Celozrnné výrobky, libové maso, ryby a kuřecí maso.

Nakrmte dobré bakterie

Pro obnovení správného poměru „dobrých“ a „špatných“ bakterií ve střevech můžete konzumovat probiotické potraviny, jako jsou jogurty, nebo doplňky výživy s probiotiky a prebiotiky.

Pište si deník

Pokud je nepohodlí intenzivní a pravidelné, začněte si zapisovat, co jíte, a spojujte případné potraviny s nadýmáním nebo poruchami trávení. Tento deník bude velmi užitečný, pokud budete potřebovat navštívit svého gastroenterologa.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mayoclinic.org, nih.gov