Po cvičení jíst či nejíst? Rozhodně se svačině nevyhýbejte, dbejte ale na správné složení

Po cvičení často přichází hlad a také chuť. Ale co si dát, když jste právě tolik dřeli, abyste konečně získali vytouženou postavu? Stravování po cvičení je věčné téma, které řeší spousta z nás. Proto je dobré konečně zjistit, jaká jídla jsou po tréninku ideální.

Změna stravovacích návyků

V posilovně se potíte celé hodiny, abyste pak přišli domů a nechali se srazit hladovým útokem. Zdá se, že proti hladu vám nejvíce pomáhají mastné chipsy a uzeniny. A spálené kalorie jsou hned zpět. Dobrou zprávou je, že se tomuto cyklu můžete vyhnout, pokud jen trochu změníte své stravovací návyky. Místo nezdravých sacharidů, jako je pizza, těstoviny nebo hranolky, byste měli naplnit žaludek bílkovinami. Výhodou je, že vás udrží déle syté a celkově toho sníte méně.

Po cvičení se nezdržujte jídla

Vynechat po cvičení jídlo není dobrý nápad. Během tréninku, ať se jedná o jógu, pilates, zumbu nebo silové cvičení, se ve svalech rozkládají bílkoviny a postupně se odbourávají, tudíž je potřeba je doplnit, aby  vaše tělo dobře regenerovalo a budovalo svaly. Proto je vhodné jíst po cvičení potraviny bohaté na bílkoviny. Stejně tak vaše tělo během tréninku vyčerpalo zásoby energie. Ta se vyskytuje ve svalech ve formě glykogenu. Pokud nejsou zásoby opět doplněny, sen o břišním pekáči zůstane bohužel nenaplněn. Nejlepší způsob, jak zajistit energetický zásobník, jsou zdravé sacharidy – ovoce, celozrnné výrobky, quinoa atd.

Tip na rychlé občerstvení po cvičení

Pokud po tréninku nemáte chuť na vaření a krájení zeleniny, můžete svůj první hlad dokonale uspokojit lahodným občerstvením bohatým na bílkoviny v podobě tvarohu nebo jogurtu. Pokud smícháte jogurt plný bílkovin s ovesnými vločkami a bobulovitým ovocem, vaše tělo bude dokonale zásobeno všemi potřebnými živinami. Pokud dáváte přednost něčemu vydatnému, můžete si připravit míchaná vejce se sladkými bramborami. Můžete je péct v troubě s trochou olivového oleje a mořské soli.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de