Policisté vezli vzácný náklad a řítili se dálnicí téměř 200 km za hodinu. Civilista by po naměření takové rychlosti okamžitě přišel o papíry

Dopravní policisté z dálničního komisariátu v Gliwicích museli splnit neobvyklý úkol. V policejním voze byl převážen velmi důležitý náklad – srdce určené k transplantaci pro 64letého muže z kliniky ve Wrocławi. Policisté museli ujet 300 km.

Nebylo možné použít vrtulník

Dne 25. července 2022 pacient Jan Mikulicz-Radeckiego ve Fakultní nemocnici ve Wrocławi dostal příležitost, která se by se neměla promarnit. Dostal druhou šanci na život. Pro staršího muže se objevil dárce srdce, který vykazoval shodu. Mělo to ale jeden háček. Vzdálenost byla celých 300 km. Kvůli povětrnostním podmínkám se ho nepodařilo přepravit vrtulníkem.

Na pomoc přispěchala

Transport srdce může trvat až 2,5 hodiny. Proto v případě tak dlouhé trasy nebyl úkol dopravit srdce v pořádku a včas tak snadný. Lékaři se proto obrátili s pomocí na policisty. Dva policisté Robert Wojda a Sebastian Boda ze specializované dálniční policejní stanice v Gliwicích byli připraveni za pár minut. Před 18:45 se v jejich policejním autě objevilo srdce k transplantaci. Převáželo se ve speciálním chladicím boxu. Nakonec ujeli vzdálenost do Wrocławi za 1 hodinu a 35 minut. Jejich průměrná rychlost tedy byla téměř 190 km/h.

Policie neasistovala poprvé

Jde o 16. takový transport orgánů k transplantaci, u kterého asistovali policisté. Poprvé se ale srdce převáželo v obyčejném policejním autě. Orgány byly zatím převezeny nejen do Fakultní nemocnice ve Wrocławi, ale také do Univerzitního klinického centra v Gdaňsku a Univerzitního klinického centra Lékařské univerzity ve Varšavě.

Úvodní obrázek: Senohrabek / Shutterstock, Zdroj: Gazetapolska.pl