Zpět do formy po porodu: Zatočte s těhotenským bříškem pomocí jednoduchý cviků z pohodlí domova

Mateřství zahrnuje spoustu radostí i těžkostí. Jednou takovou těžkostí jsou dramatické změny vašeho těla, které obvykle vyžadují veliký boj. Zbavit se těhotenského bříška není tak snadný úkol, protože můžete trpět protažením břišních svalů v důsledku rostoucí dělohy při těhotenství. Naštěstí existují jednoduchá, ale účinná cvičení, která vám pomohou získat zpět ploché břicho a sebedůvěru.

Klíčovými prvky jsou hlavně trpělivost, zdravá strava, vhodné cvičení a víra ve své vlastní síly. Rychlost procesu ovšem závisí do značné míry na tom, kolik jste během těhotenství přibraly, forma vašeho těla před těhotenstvím, záleží na genech a na tom, jak moc jste aktivní. My vám můžeme pomoci s posledním bodem – s cvičením.

Pánevní sklon

Lehněte si na záda, pokrčte kolena a položte si jeden polštář pod boky a druhý mezi nohy. Chodidla by měla být rovně na podlaze a ruce podél těla. Hluboce se nadechněte, vydechněte a stlačte břišní svaly k páteři. Držte 5 vteřin. Poté uvolněte a opakujte 10x.

Pokud byl váš porod přirozenou cestou, můžete tento cvik provádět už po týdnu, ale pokud byl u vás proveden císařský řez, doporučujeme s cvičením počkat aspoň 8 týdnů.

Pánevní most

Lehněte si opět na záda a pokrčte nohy na šířku vašich boků. Vtáhněte břišní svaly k páteři, vystrčte pánev a odlepte ji od země. Zastavte se nahoře alespoň na 2 vteřiny a poté se vraťte na záda. Opakujte 10x.

Přítahy s ručníkem

Opět ležte na zádech, pokrčená kolena na šířku boků a přehoďte si přes holeně ručník. Chytněte každou rukou jeden konec ručníku, zpevněte stehna a začnete silně tahat za ručník. Nadechněte se a s výdechem vtáhněte břišní svaly. Pak zvedněte ramena od podlahy. Chvíli držte a poté povolte svaly. Opakujte 10 – 12krát.

Protažení nohou s ručníkem

Toto cvičení je vhodné přidat do cvičebního plánu 12 – 14 týdnů po porodu. Lehněte si na záda a zvedněte pokrčené nohy tak, aby tvořily pravý úhel. Omotejte ručník kolem stehna, držte ho na obou koncích a zatlačte do stehna, abyste vytvořily odpor. Současně zvedněte hlavu a ramena a druhou nohu s výdechem narovnejte. Na každou nohu opakujte 10x.

Sedy lehy

Při tomto cviku můžete opět použít ručník. Lehněte si na záda, ruce za hlavu nebo držte oba konce ručníku. Vtáhněte břišní svaly a začněte dělat sedy lehy. Každý den zvyšujte počet opakování.

Sed o zeď

Celá záda a boky opřete o zeď. Pokrčte nohy do sedu v pravém úhlu. Celou dobu držte zpevněné břišní svaly. Opakujte 20x.

Další kroky, které můžete zkusit k získání původní váhy

Mějte na paměti, že pouhé cvičení vám nepomůže dostat se zpět do formy. Kojení je také velkým přínosem, protože kojící matky ztrácejí váhu mnohem rychleji. Během kojení se uvolňuje oxytocin, hormon, který pomáhá děloze se zmenšit zpět na svou předchozí velikost.

Pijte hodně vody, abyste udržely tělo hydratované. Hydratace je klíčem k pružné pokožce a pomáhá rychleji zhubnout. Samozřejmě v neposlední řadě nezapomínejte na svůj jídelníček. Nehladovějte a nevynechávejte jídlo bez ohledu na to, jak moc jste zaneprázdněné, protože jinak se vám začne zpomalovat metabolismus.

Všechna cvičení na seznamu jsou zaměřena na posílení středu vašeho těla, břišních svalů a budování vytrvalosti. Ovšem nezapomínejte, že byste se měly vždy poradit se svým lékařem, než s cvičením začnete.

zdroj: brightside.me