Postup mistrů květinářů, aby vám lilie vydržely co nejdéle krásné

Výdrž lilií není nijak zvlášť velká a často vadnou ještě dříve, než si pohled na ně pořádně užijete. Všechno má ale své řešení, i takové nezbedné květiny jako jsou lilie vám mohou vydržet co nejdéle pomocí následujících tipů.

Vyberte si správné lilie

Ze všeho nejdůležitější je samotný začátek, a sice nákup správného pugétu lilií. Vidíte spoustu květinových pupenů, které se zrovna chystají otevřít? To je ta správná květina pro vás.

Odstraňte spodní listy

Ještě předtím, než vložíte lilie do vázy, je potřeba oříznou spodní listy. Pokud tak neučiníte, mohou ve vodě začít plesnivět a plíseň může zasáhnout celou rostlinu.

Stonky dostatečně zkraťte

Pro lilie platí jedno důležité pravidlo – čím kratší stonek je, tím déle vydrží květina krásná a rozkvetlá. Střihněte nebo řízněte stonky uhlopříčně.

Dostatek vody

Pamatujte, že lilie jsou mezi květinami tak trochu alkoholici. Pijí hodně vody, zejména během prvních pár dnů. Proto je důležité vodu pravidelně doplňovat a v případě potřeby i měnit.

Další užitečné tipy

Jakmile se lilie otevřou, můžete vidět oranžové tyčinky. Pokud se vám už někdy podařilo dostat je na oblečení, víte, jakou paseku mohou nadělat – silné skvrny, kterých se jen horko těžko zbavujete. Je dobré oranžové tyčinky odříznout. Stejně tak dávejte pozor na své domácí mazlíčky. Speciálně na kočky. Lilie jsou pro kočky jedovaté, jejich konzumace může mít za následek život ohrožující poškození ledvin.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Vriendin.nl