Nemožné se stalo skutečností. Potápěči našli zlaté mince v hodnotě převyšující 110 milionů korun

Dne 24. července 1715 flotila 12 lodí opustila Kubu, aby se vrátila do Španělska s nákladním prostorem plným pokladů. Pouhý týden po vyplutí, 31. července 1715, zastihl flotilu hurikán u pobřeží Floridy a 11 z 12 lodí bylo ztraceno v bouři. Více než 1000 námořníků přišlo o život. Ale nebyli to jediné oběti toho dne, poklad, který byl na cestě do Španělska, byl také ztracen v hlubinách. Od té doby se čas od času nějaká mince vyplavila na pobřeží, což podnítilo zájem hledačů pokladů, kteří doufali, že najdou většinu pokladu ležícího kdesi na dně oceánu.

Nemožné se stalo skutečností

Každý sní o nalezení zakopaného pokladu nebo výhře v loterii, ale jen velmi zřídka se takové přání někomu splní. Avšak naděje umírá poslední a dnešní příběh je toho důkazem. O 300 let později, kdy byl poklad pohřben hurikánem, skupina hledačů pokladů narazila na zlato, a to doslova. Dne 31. července 2015 bylo nalezeno přes 350 zlatých mincí jen 4,5 metru od pobřeží Floridy, a to v pouhých 2,5 metrech vody. Zlaté mince našel William Bartlett se svou posádkou, kterou tvořil kapitán jejich lodi Jonah Martinez a kolega Dan Beckingham.

Úspěch k nezaplacení

Muži použili vrtuli své lodi k odstranění horní vrstvy písku ze dna oceánu, aby se dostali k podloží, kde byly zlaté mince objeveny. Trvalo to 5 vzrušujících dní, než se podařilo zachránit, co se dalo ze dna oceánu. „Všichni to děláme rádi, ale také si všichni moc dobře uvědomujeme své šance. Musíme počítat i s tím, že neuspějeme,“ řekl Martinez. „Být ale schopen pokračovat a pak v něčem takovém uspět, je víc než jakýkoli poklad.“ Je těžké uvěřit, že tak úžasný poklad byl celou dobu tak blízko u břehu a že jeho nalezení trvalo dlouhých 300 let.

Poklad skýtal další kusy zlata

Zlato nalezené Bartlettem a jeho posádkou má odhadovanou hodnotu 110 milionů korun. Bartlett poznamenal, že zlaté mince byly v tak skvělém stavu, že to skoro až vypadá, že se potopily teprve včera. Přestože si posádka nemůže svůj objev ponechat, muselo být nesmírně uspokojující se ho vůbec dotknout a manipulovat s ním. Součástí jejich objevu bylo 9 větších kusů zlata zvaných Royals. Před tímto objevem byla známa existence pouze 20 kusů Royals. Každý z nich má odhadovanou hodnotu 7 500 000 Kč.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Businessinsider.com