Povolání se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny

V práci trávíme pozoruhodně velkou část našeho života, což znamená, že naše profese může mít vliv na náš osobní život, ale i zdraví. Podle vědeckého výzkumu mohou totiž existovat některé sloučeniny, záření, průmyslová znečištění, noční směny a spousta dalších faktorů, které mohou způsobit nespočet zdravotních problémů, aniž bychom si to v první chvíli uvědomovali. Zde je seznam několika profesí, které mají negativní vliv na zdraví člověka.

Manikérka

Různé laky na nehty, prach z pilníků a UV záření z lampy pro rychlé zaschnutí gelu nebo laku mohou způsobit rakovinu kůže a plic. Pokud v této oblasti pracujete, noste ochranné prostředky, jako je rouška a rukavice.

Kancelářská práce

Možná si říkáte, že při takové práci vám nemůže nic hrozit. Maximálně si secvaknete prst sešívačkou, ale sedavý životní styl je skutečně zdraví škodlivý, protože úzce souvisí se sníženou kondicí a zpomaluje metabolismus. Sedavý způsob života zvyšuje riziko vzniku rakoviny o 30%. Proto se občas zvedněte ze židle a protáhněte se.

Kadeřnice

Hlavním škodlivým faktorem jse nepřetržité vystavení barvám na vlasy a dalším produktům určeným pro péči o vlasy. Dlouhodobé zaměstnání v tomto odvětví zvyšuje riziko rakoviny prsu a dalších onkologických onemocnění. Zaměřte se na koupi kvalitních výrobků, které obsahují nejnižší možnou koncentraci chemických látek.

Pilot a letuška

U pilotů je 25x větší pravděpodobnost, že se u nich rozvine maligní melanom, nejnebezpečnější druh rakoviny kůže. Mezi škodlivé faktory patří také záření, sluneční světlo a narušený cirkadiánní rytmus mezi střídavými časovými pásmy.

Noční směny

Naše tělo by se mělo přizpůsobit přirozenému biorytmu, jinak náš imunitní systém trpí a povede k onkologickým onemocněním. Dle studií noční směny zvyšují riziko vzniku rakoviny prsu u žen.

Zemědělec

Povolání související s oblastí zemědělství jsou vystavena vyššímu riziku leukémie, nehodgkinského lymfomu, mnohočetnému myelomu, sarkomu měkkých tkání, kůže, žaludku, rakoviny prostaty a mozkových nádorů. Zemědělci jsou také pravidelně vystaveni různým nebezpečným chemikáliím, kouři a prachu.

Stavební dělník

Hlavním rizikovým faktorem je v tomto případě azbest. V průběhu času se může akumulovat v plicích a způsobit azbestózu. Dlouhodobá práce s touto látkou také předurčuje rakovinu mezoteliomu, plic a hrtanu.

Obrázky: Freepik