Pozitivní návyky, které zvyšují dobrý HDL cholesterol. Prevence jako účinná zbraň, která chrání před nemocemi

Udržování nízké hladiny „špatného“ cholesterolu (LDL) pomáhá chránit před srdečními chorobami, stejně jako podpořit zvýšení hladiny „dobrého“ cholesterolu (HDL). Zdravotní web medicalnewstoday sepsal způsoby, jak zvýšit „dobrý“ cholesterol a zároveň ochránit své srdce před útokem kardiovaskulárních poruch.

Varovný signál pro srdce

Vysoká hladina „špatného“ cholesterolu (LDL) je důležitým varovným signálem, abychom věnovali pozornost našemu zdraví. Pokud se udržuje na vysoké úrovni, zvyšuje se riziko pro srdce. Je to proto, že příliš mnoho lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) v krevním řečišti by mohlo vytvořit hromadění plaku uvnitř tepen. Tímto způsobem se zvyšuje šance na vyvolání mrtvice nebo dokonce infarktu.

 

Zatímco léčba je vždy bezprostřední prioritou, pokud jsou vaše hladiny HDL cholesterolu znepokojivě nízké, a sice pod 40 mg/dl, váš lékař pravděpodobně doporučí změnu životního stylu. HDL je považován za “dobrý” typ cholesterolu, protože funguje ve prospěch srdce. Brání hromadění plaku tím, že shromažďuje přebytečný cholesterol z krevního řečiště a stěn tepen a dodává ho do jater, kde je odstraněn z těla.

Jak podpořit HDL cholesterol?

Více cvičte – cvičení střední intenzity, jako je rychlá chůze po dobu alespoň 30 minut 3x týdně, může pomoci zvýšit hladinu HDL cholesterolu, pokud byste chtěli trochu intenzivnější cvičební rutinu, může vám pomoci také intervalový trénink s vysokou intenzitou

  • Hlídejte si tělesnou hmotnost – pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout o 5 % až 10 % své současné hmotnosti
  • Omezte rafinované sacharidy – nahraďte rafinované sacharidy, jako je bílý chléb a těstoviny, celozrnnými výrobky, jako je oves, celozrnné těstoviny a hnědá rýže, a přidejte do svého jídelníčku libové bílkoviny, jako je drůbež, tofu, fazole a čočka
  • Omezte alkohol – stále si můžete vychutnat své oblíbené alkoholické nápoje, ale snižte konzumaci na 1 – 2 drinky denně.
  • Přestaňte kouřit – je-li to nutné, vyhledejte lékařskou pomoc, abyste mohli účinně odvykat

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj:mayoclinic.org, medicalnewstoday.com