Praktické a šetrné využití zbylého tuku po smažení

Smažení, pečení, vaření, to vše po sobě zanechává určité množství přebytečného tuku a oleje, které je potřeba zlikvidovat. Bohužel, většina z nás tuto situaci řešení tak, že nalije olej a tuk do dřezu, záchodu nebo vyhodí do popelnice. Ovšem to může způsobit obrovské problémy v kanalizaci. Mastnota a voda se totiž nespojují, což znamená, že se tuky začnou hromadit v odpadu. Při vyhození do koše zase riskujete protržení pytle na odpadky a rozlití mastnoty všude kolem. To může přilákat hmyz a stát se škodlivým pro životní prostředí. Pojďme se tedy společně podívat, jak likvidovat zbylé oleje a tuky po vaření správnými způsoby.

Použijte papírovou utěrku

Zbývá-li vám na pánvi nebo v pekáči jen malé množství tuku, nádobí nevyplachujte ve dřezu, ale vezměte kousek kuchyňské papírové utěrky a zbytky setřete. Vyhoďte do odpadkového koše a nádobí umyjte běžným způsobem.

Nakrmte ptáky

Sádlo, lůj nebo jiné pevné tuky smíchejte s krmením pro ptáky, nechte vychladnout a ztuhnout a pověste na zahradu nebo za okno. Ptáci si pochutnají a vy se ekologicky zbavíte pozůstatků z vaření.

Tuk znovu použijte

Zbylé tuky a oleje můžete znovu použít. Stačí pouze, když tuky přefiltrujete přes kávový filtr, aby se odstranily všechny kousky jídla a poté je uložili do nádoby do lednice. Jakmile tuk vychladne, vytvoří se na povrchu jakési želé, to odstraňte a poté použijte tuk k vaření.

Uložte tuky do mrazáku

Stejně jako úschova v ledničce, může být užitečná i možnost uložit tuky dlouhodobě do mrazáku. Můžete použít plastovou nádobu nebo i dávkovač ledu. Do každé přihrádky vložte kus přefiltrovaného tuku a uložte do mrazáku.

Vyhoďte je

Už víme, že malé množství oleje můžeme nechat nasáknout do papírové utěrky a vyhodit do odpadkového koše, ale co dělat s větším množstvím zbylých tuků? Vezměte nerecyklovatelnou nádobu, nalijte do ní přebytečný olej, pečlivě uzavřete, aby se nic nemohlo dostat ven a vyhoďte do odpadkového koše.

Znáte nějaké jiné způsoby, jak se zbavit tuků a olejů z vaření? Podělte se o ně s námi v komentářích a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: experthometips.com