Praskání kloubů: Kdy bychom měli mít důvod k obavám

Postavíte se na nohy někdy příliš rychle, až slyšíte křupnutí v kolenou? Nebo se pro něco natáhnete a vaše rameno na vás doslova zakřičí, že máte pocit, že to museli slyšet i sousedé? Nejste sami! Ve skutečnosti toto křupání kloubů zažívá spousta lidí s postupem věku. Zpravidla se nejedná o nic vážného, ale kdy je vrzání a praskání kloubů důvodem k obavám a proč se něco takového vůbec děje?

Důvod č. 1 : Bublinky dusíku

Praskající zvuk může přicházet ze stlačení dusíkových bublin v místě kloubu. Tento druh praskání kloubů je velmi častý a obvykle nezpůsobuje žádnou bolest.

Důvod č. 2 : Zachycení šlach nebo vazů

Další příčinou může být, když šlachy nebo vazy proklouznou přes kostnaté struktury ve vašich kloubech, což znamená, že tahání tkáně je zdrojem nepříjemného zvuku. Obavy by měly přijít ve chvíli, kdy se tento stav stává oslabujícím a bolestivým. V takovém případě se totiž může jednat o artritidu nebo jiný zdravotní problém.

Důvod č. 3 : Artritida

Při onemocnění artritidou začne chrupavka v kloubech degenerovat. Jakmile se tak stane, kloub ztrácí ochranu proti tření, což znamená, že klouby a kosti přijdou společně do styku. To má za následek praskání kloubů, bohužel velmi bolestivé. Nejčastěji se vyskytuje u kolen. Doporučujeme, abyste v takovém případě navštívili svého lékaře a podstoupili možnost léčby.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com