Skončete s hádkami a naučte se svůj hněv ventilovat jinými, zdravějšími způsoby

Když jsme naštvaní, prožíváme fyziologické změny, jako je zvýšený krevní tlak, rychlejší dýchání a uvolňování stresových hormonů (adrenalin, kortizol), jež uvádí do pohybu amygdala, jež je jakýmsi prvním reagujícím článkem našeho mozku. Celý tento proces se ale vyvinul z nějakého důvodu, musí mít nějaký spouštěč, například hádka s bezohledným řidičem nebo majitelem psa. Ať už je to cokoli, většinou máme tendence se těmito záležitostmi nezabývat, ale to neznamená, že naše emoce zmizí. Ovšem co většina z nás neví, že s naším hněvem můžeme jednat i vhodně. Pokud nám něco vadí, můžeme na to upozornit klidným a jasným způsobem.

Jak vyjádřit svůj vztek?

Existuje mnoho způsobů, jak vyjádřit svůj vztek, aniž byste se museli uchýlit k fyzickému napadání. Nejlépe uděláte, budete-li používat svá slova. Ukázalo se totiž, že mluvit o svém hněvu nám pomáhá cítit se lépe. Vědci stále zkoumají mechanismy, proč tomu tak je, ale tak jako tak se ukázalo, že připojíte-li ke svým pocitům i jazyk, ve skutečnosti se uklidní činnost amygdaly na místě, kde se vztek spouští. Můžete se také rozhodnout, že před promluvou s dotyčnou osobou, kvůli níž vztek zažíváte, si dáte oddechový čas neboli prostor na vychladnutí. To je zvláště účinné, protože mezitím účinky adrenalinu odezní a vy vše budete řešit s chladnou hlavou.

Zaměřit se také můžete na nějakou fyzickou aktivitu, abyste se zbavili napětí a zároveň úzkosti a deprese. Především nezapomínejte, že výhody spočívají v uznání a pokusu porozumět hněvu svému i druhé osoby a nabídnout změnu k lepšímu. Vše pak povede ke zdravějšímu vztahu.

Jak se vám dnešní článek líbil? Jak vyjadřujete svůj vztek vy? Dejte nám vědět své zkušenosti a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: readersdigest.ca