Jak se co nejpřesněji vážit. Pravidla měření hmotnosti podle odborníků

Pokud se vážíte často, například i několikrát za den, pravděpodobně jste si všimli, že se vaše tělesná hmotnost mění v průběhu dne. Konečný výsledek měření je ovlivněn mnoha faktory, především denní dobou a způsobem stravování. Kdy je tedy nejlepší se vážit, abyste získali co nejpřesnější představu o tělesné hmotnosti?

Výsledky vážení se mohou lišit

Lidé, kteří se snaží zhubnout, mohou být až posedlí svou tělesnou hmotností. To znamená, že se váží i několikrát denně. Doufají, že dodržování pravidel zdravého stravování a oběti, pro které se rozhodnou, rychle přinesou očekávaný výsledek. Obvykle si však všimnou, že navzdory použití jedné a té stejné váhy, se výsledky měření výrazně liší i při striktním dodržování všech pravidel zdravého hubnutí.

Jak se mění tělesná hmotnost během dne?

Vaše váha se mění v průběhu dne z mnoha různých důvodů. Hlavně jídlem a pitím, ale i životním stylem-manuálně pracující těsně po skončení práce může vykazovat nižší tělesnou hmotnost než před jejím začátkem a pracovník kanceláře přesně naopak. V závislosti na tom, kdy si stoupnete na váhu, si můžete všimnout zcela odlišných výsledků měření. Je důležité, zdali se vážíte ráno nebo večer, před nebo po fyzické aktivitě, před jídlem nebo po jídle, a dokonce i co a v jakém množství jste pili.

Jak potraviny ovlivňují měření tělesné hmotnosti?

Každé jídlo, které sníte, se může promítnout do změny vaší hmotnosti. V tomto případě jde o zadržování vody v těle, což je důsledkem konzumace produktů s vysokým obsahem soli, to jsou například uzeniny, polévky z prášku, rychlé občerstvení atd. Ty přispívají ke zjevnému navýšení hmotnosti.

Totéž platí pro sacharidy. Každý jejich spotřebovaný gram je spojen se zadržováním asi 3 gramů tekutiny v těle. To znamená, že je pravděpodobné, že váha bude vykazovat vyšší hodnoty, i když jste prokazatelně nepřibrali.

V jaký čas je nejlepší se vážit?

Především v pevně stanovených časech. Pokud se někdy dostanete na váhu po snídani, jindy po příchodu z práce a o víkendech až po tréninku, nepočítejte s tím, že vaše měření budou spolehlivá. Ideální čas je ráno, bezprostředně po návštěvě toalety a nejlépe bez oblečení.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com